Коце Трајановски

Политичар од Македонија

Коце Трајановски (1956 во Скопје) — македонски политичар и поранешен градоначалник на Град Скопје и на скопската општина Гази Баба.[1] Тој е член на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Коце Трајановски
Koce Trajanovski cropp.jpg
Градоначалник на Град Скопје
На должноста
2009 – 2017
Претходник Трифун Костовски
Наследник Петре Шилегов
Градоначалник на Општина Гази Баба
На должноста
2005 – 2009
Претходник Борче Стефановски
Наследник Тони Трајковски
Лични податоци
Роден(а) 1956
Скопје
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ

БиографијаУреди

Коце Трајановски е роден 1956 година во Скопје. Дипломирал на Машинскиот факултет во Скопје, 1980 година.[2] Во периодот 1981–1996 работи во МЗТ – Хепос како раководител на компјутерскиот центар. Во периодот 1996–1998 ја основа и води сопствената фирма за компјутерски софтвер за интегрирани информативни системи.[3]

Во 1998 година Трајановски е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија како кандидат на мнозинската листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица број 65. Во 2002 повторно е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија во изборната единица број 2, на пропорционалната листа на ВМРО ДПМНЕ.[4] Во текот на пратеничкиот мандат бил координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија.[5]

На локалните избори во 2005 бил избран за градоначалник на општина Гази Баба. На локалните избори во 2009 Трајановски станал градоначалник на Град Скопје.[6] На локалните избори во 2017 година бил наследен на функцијата градоначалник од страна на Петре Шилегов.[7]

НаводиУреди