СЕХА лигата (поради спонзорство СЕХА Газпром лига) е регионална ракометна лига во која тековно учествуваат екипи од Белорусија, Македонија, Словачка, Србија, Унгарија и Хрватска. Седиштето на лигата се наоѓа во Загреб, Хрватска, а претседател на лигата е Михајло Михајловски. Вардар е најуспешна екипа, со освоени пет титули, една повеќе од Веспрем, кој четири пати бил победник.

Моментална сезона или издание:
СЕХА лига 2021–22
СпортРакомет
ОснованаВо 2011 г.
ПретсетателМихајло Михајловски
Број на екипи10
Држава Белорусија
Македонија Македонија
 Словачка
 Србија
 Унгарија
 Хрватска
Тековен првакУнгарија Веспрем (4. титула)
Најмногу титулиМакедонија Вардар (5 титули)

Историја уреди

Основањето на регионалната лига ја предложила ракометната федерација на БиХ. Во февруари 2011 година во Белград е одржан состанок на кој е донесено создавањето на регионалната лига. На 25 мај во Загреб е потпишан договор за создавање на регионална ракометна лига.

Завршниот турнир се одигра во Арена Загреб на 14 и 15 април 2012 година. Во финалето играа македонските клубови РК Вардар ПРО и РК Металург. Прв победник на лигата е РК Вардар ПРО од Скопје. Од сезоната 2016–17, на лигата се приклучуваат клубови од Словенија.

Моментални учесници уреди

Ова е списокот на клубови кои се натреваруваат во СЕХА лига 2021–22.
Држава Клуб Град Сала (Капацитет)
  Белорусија Мешков Брест Брест Универзален спортски комплекс Викторија (3,740)
  Хрватска Нексе Нашице Нашице Спортска сала Крал Томислав (2,500)
ППД Загреб Загреб Дом на спортовите (3,100)
  Унгарија Телеком Веспрем Веспрем Веспрем арена (5,096)
  Македонија Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски (3,700)
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански (6,500)
  Србија Војводина Нови Сад Спортски центар Слана Бара (2,000)
  Словачка Татран Прешов Прешов Ракометна арена Татран (4,870)

Турнири на најдобрите четири уреди

Победници уреди

Ова е списокот на победници, финалисти и учесници на турнирите на најдобрите четири во СЕХА лигата.

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
2011–12
Детали
Загреб  
Вардар
21–18  
Металург
 
Загреб
31–29  
Татран Прешов
2012–13
Детали
Скопје  
Загреб
25–24
по продолж.
 
Вардар
 
Металург
26–21  
Мешков Брест
2013–14
Детали
Нови Сад  
Вардар
29–27  
Мешков Брест
 
Загреб
36–28  
Татран Прешов
2014–15
Детали
Веспрем  
Веспрем
32–21  
Мешков Брест
 
Загреб
26–23  
Вардар
2015–16
Детали
Вараждин  
Веспрем
28–26  
Вардар
 
Загреб
24−23  
Мешков Брест
2016–17
Детали
Брест  
Вардар
26–21  
Веспрем
 
Мешков Брест
23−19  
ППД Загреб
2017–18
Детали
Скопје  
Вардар
26–24  
ППД Загреб
 
Цеље
31–28  
Мешков Брест
2018–19
Детали
Брест  
Вардар
26–23  
ППД Загреб
 
Мешков Брест
24–19  
Нексе
2019–20
Детали
Задар  
Телеком Веспрем
35–27  
Вардар
 
Мешков Брест
29–24  
ППД Загреб
2020–21
Детали
Задар  
Телеком Веспрем
27–27
(пен. 4–2)
 
ППД Загреб
 
Мотор Запорожје
31–20  
Мешков Брест

Домаќини уреди

Година Домаќин на турнирот Сала Датум Капацитет Финале (посет.)
2011–12   Загреб Арена Загреб 14–15 април 2012 5,500 1,500
2012–13   Скопје СЦ Борис Трајковски 12–13 април 2013 13,450 5,500
2013–14   Нови Сад СПЦ Војводина 11–13 април 2014 15,710 5,160
2014–15   Веспрем Веспрем арена 25–29 март 2015 16,100 5,000
2015–16   Вараждин Арена Вараждин 1–3 април 2016 20,611 5,486
2016–17   Брест Универзален спортски комплекс Викторија 7–9 април 2017 12,150 2,750
2017–18   Скопје Спортски центар Јане Сандански 13–15 април 2018 16,650 6,000
2018–19   Брест Универзален спортски комплекс Викторија 2–3 април 2019 11,135 3,210
2019–20   Задар Крешимир Ќосиќ арена 4–6 септември 2020 2,000 500
2020–21   Задар Крешимир Ќосиќ арена 3–5 септември 2021
2021–22   Задар Крешимир Ќосиќ арена 2–4 септември 2022

Статистика уреди

По клуб уреди

Клуб Победник Финалист Години победник Години финалист
  Вардар
5
3
2012, 2014, 2017, 2018, 2019 2013, 2016, 2020
  Веспрем
4
1
2015, 2016, 2020, 2021 2017
  Загреб
1
3
2013 2018, 2019, 2021
  Мешков Брест
0
2
2014, 2015
  Металург
0
1
2012
Вкупно 10 10

По држава уреди

Клуб / Држава Победник Финалист Финалиња
  Македонија
5
4
9
  Унгарија
4
1
5
  Хрватска
1
3
4
  Белорусија
0
2
2
Вкупно 10 10 20

Надворешни врски уреди