Фудбалска репрезентација на Полска

Фудбалската репрезентација на Полска ја претставува Полска на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на фудбалската асоцијација на Полска. Својот најголем успех полската репрезентација го остварила на Светското првенство во 1974 и Светското првенство во 1982 кога го освоиле бронзениот медал. На Олимписките игри Полска освоила три медали: златна во 1972, и две сребрени во 1976 и 1992. На Европските првенства Полска учествувала двапати, првпат во 2008 и во својте два настапи не успеала да ја помине групната фаза.

 Полска
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалски сојуз на Полска
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторПортугалија Пауло Соуса
КапитенРоберт Левандовски
Најмногу настапиРоберт Левандовски (148)
Најдобар стрелецРоберт Левандовски (82)
Домашен стадионНационален стадион во Варшава
ФИФА кодPOL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално19 (10 декември 2020 година)
Највисок5 (10 август 2017 година)
Најнизок78 (јуни 2008)
Прв меѓународен натпревар
 Унгарија 1–0 Полска 
(Будимпешта, Унгарија; 18 декември 1921)
Најголема победа
 Полска 10–0 Сан Марино 
(Келце, Полска; 1 април 2009)
Најлош пораз
 Данска 8–0 Полска 
(Копенхаген, Данска; 26 јуни 1948)
Светско првенство
Учества7 (првпат во 1938)
Најдобар резултаттрето место 1974, 1982
Европско првенство
Учества3
Најдобар резултатЧетвртфинале, 2016
Национален стадион

Историја

уреди

Настапи на големите турнири

уреди

Настапи на Светските првенства

уреди
Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ ОН П Н З ДГ ПГ
  1930. Не учествувале Не учествувале
  1934.
  1938. Прва фаза 11. 1 0 0 1 5 6 2 1 0 1 4 1
  1950. Не учествувале Не учествувале
  1954.
  1958. Не се квалификувале 5 3 0 2 9 7
  1962. 2 0 1 1 2 3
  1966. 6 2 2 2 11 10
  1970. 6 4 0 2 19 8
  1974. Полуфинале 3. 7 6 0 1 16 5 4 2 1 1 6 3
  1978. Втора групна фаза 5. 6 3 1 2 6 6 6 5 1 0 17 4
  1982. Полуфинале 3. 7 3 3 1 11 5 4 4 0 0 12 2
  1986. Осминафинале 14. 4 1 1 2 1 7 6 3 2 1 10 6
  1990. Не се квалификувале 6 2 1 3 4 8
  1994 10 3 2 5 10 15
  1998. 8 3 1 4 10 12
    2002 Групна фаза 25. 3 1 0 2 3 7 10 6 3 1 21 11
  2006 Групна фаза 21. 3 1 0 2 2 4 10 8 0 2 27 9
  2010 Не се квалификувале 10 3 2 5 19 14
  2014 10 3 4 3 18 12
  2018 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
  2022
Вкупно 7/20 31 15 5 11 44 40 105 52 20 33 199 125

Настапи на Европските првенства

уреди
 
Амблемот на Евро 2012 на кое полската репрезентација била домаќин заедно со Украина.
 
Полска, 2018
Европски првенства
Година Рунда Позиција ОН П Н З ДГ ПГ
  1960 Не се квалификувале
  1964
  1968
  1972
  1976
  1980
  1984
  1988
  1992
  1996
    2000
  2004
    2008 Групна фаза 14-ти 3 0 1 2 1 4
    2012 Групна фаза 14-ти 3 0 2 1 2 3
  2016 To be determined
Вкупно Групна фаза 2/14 6 0 3 3 3 7

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Лукаш Фабијански 18 април 1985(1985-04-18)(39 г.) 23 0   Свонзи Сити
ГМ Пшемислав Титон 4 јануари 1987(1987-01-04)(37 г.) 13 0   Елче
ГМ Артур Боруч 20 февруари 1980(1980-02-20)(44 г.) 59 0   Борнмут
ГМ Војќех Шченсни 18 април 1990(1990-04-18)(34 г.) 22 0   Арсенал
ОД Камил Глик 3 февруари 1988(1988-02-03)(36 г.) 30 3   Торино
ОД Лукаш Пишчек 3 јуни 1985(1985-06-03)(39 г.) 39 2   Борусија Дортмунд
ОД Марсин Коморовски 17 април 1984(1984-04-17)(40 г.) 11 1   Терек Грозни
ОД Лукаш Шукала 26 мај 1984(1984-05-26)(40 г.) 11 1   Ал-Итихад
ОД Тијаго Чонек 21 април 1986(1986-04-21)(38 г.) 2 0   Модена
СР Гжегож Криховијак 29 јануари 1990(1990-01-29)(34 г.) 25 1   Севиља
СР Јакуб Блашчиковски 14 декември 1985(1985-12-14)(38 г.) 68 14   Борусија Дортмунд
СР Камил Гросицки 8 јуни 1988(1988-06-08)(36 г.) 27 2   Рен
СР Мацеј Рибус 19 август 1989(1989-08-19)(34 г.) 33 2   Терек Грозни
СР Славомир Пешко 19 февруари 1985(1985-02-19)(39 г.) 30 2   Келн
СР Пјотр Желињски 20 мај 1994(1994-05-20)(30 г.) 8 3   Емполи
СР Кшиштоф Мончињски 23 мај 1987(1987-05-23)(37 г.) 6 1   Гвиџу Рен
НП Роберт Левандовски 21 август 1988(1988-08-21)(35 г.) 67 23   Бајерн Минхен (капитен)
НП Аркадиуш Милик 28 февруари 1994(1994-02-28)(30 г.) 15 6   Ајакс

Статистика и рекорди на играчите

уреди
  • 23 јануари 2021 година

Играчи со најмногу настапи

уреди
# Фудбалер Период Бр. настапи Бр. голови
1. Роберт Левандовски 2006– 116 63
2. Јакуб Блашчиковски 2006– 108 21
3. Михал Жевлаков 1998–2011 102 3
4. Гжегож Лато 1971–1984 100 45
5. Казимеж Дејна 1968–1978 97 41
6. Јацек Бак 1993–2008 96 3
Јацек Кшинувек 1999–2009 96 15
7. Владислав Жмуда 1973–1986 91 1
8. Антони Шимановски 1970–1980 82 1
9. Збигњев Боњек 1976–1988 80 24
Камил Гросицки 2008– 80 17
10. Камил Глик 2010– 79 6
11. Влоџимиеж Лубански 1963–1981 75 48
12. Томаш Валдох 1991–2002 74 2

Најдобри стрелци

уреди
# Фудбалер Период Бр. голови Бр. настапи
1. Роберт Левандовски 2006– 63 116
2. Влоџимиеж Лубански 1963–1980 48 75
3. Гжегож Лато 1971–1984 45 100
4. Казимиеж Дејна 1968–1978 41 97
5. Ернест Пол 1955–1965 39 46
6. Анжеј Шармах 1973–1982 32 61
7. Герард Цеслик 1947–1958 27 45
8. Збигњев Боњек 1976–1988 24 80
9. Роберт Левандовски 2008– 23 63
10. Ернест Вилимовски 1934–1939 21 22
Јакуб Блашчиковски 2006– 21 108
11. Дариуш Џекановски 1981–1990 20 63
12. Роман Косецки 1988–1995 19 69
Еузебиуш Смоларек 2002–2010 19 47

Селектори низ историјата

уреди
Селектор Од До
Józef Szkolnikowski 1921-03-12 1922-05-14
Józef Lustgarten 1922-05-14 1922-09-03
Kazimierz Glabisz 1923-06-03 1923-11-01
Adam Obrubański 1924-08-10 1924-08-31
Tadeusz Kuchar 1925-07-19 1925-07-19
Tadeusz Synowiec 1925-08-30 1927-06-19
Tadeusz Kuchar 1928-06-10 1928-06-10
Stefan Loth 1928-07-01 1931-10-25
Józef Kałuża 1932-05-29 1939-08-27
Henryk Reyman 1947-06-11 1947-08-31
Andrzej Przeworski 1947-09-14 1947-10-26
Zygmunt Alfus 1948-04-04 1948-09-19
Andrzej Przeworski 1948-10-10 1948-10-17
Mieczysław Szymkowiak 1949-05-08 1949-11-06
Mieczysław Szymkowiak 1950-05-01 1950-10-22
Ryszard Koncewicz 1953-05-10 1956-07-22
Alfred Nowakowski 1956-08-26 1956-08-26
Czesław Krug 1956-10-28 1956-11-16
Henryk Reyman 1957-05-19 1958-10-05
Czesław Krug 1959-05-20 1962-11-28
Wiesław Motoczyński 1963-05-15 1965-11-01
Ryszard Koncewicz 1966-01-05 1966-01-05
Antoni Brzeżańczyk 1966-05-03 1966-07-05
Alfred Nowakowski 1966-09-11 1966-10-22
Michał Matyas 1966-11-17 1967-10-29
Ryszard Koncewicz 1968-04-24 1970-10-25
Kazimierz Górski 1971-05-05 1976-07-31
Jacek Gmoch 1976-10-16 1978-09-06
Ryszard Kulesza 1978-10-11 1980-12-07
Antoni Piechniczek 1981-01-25 1986-06-16
Wojciech Łazarek 1986-10-07 1989-06-03
Andrzej Strejlau 1989-08-23 1993-09-22
Lesław Ćmikiewicz 1993-10-13 1993-11-17
Henryk Apostel 1994-02-09 1995-11-15
Władysław Stachurski 1996-02-19 1996-05-01
Antoni Piechniczek 1996-06-02 1997-05-31
Krzysztof Pawlak 1997-06-14 1997-06-14
Janusz Wójcik 1997-09-06 1999-10-09
Јежи Енгел 2000-01-26 2002-06-14
Збигњев Боњек 2002-07-15 2002-11-20
Павекл Јанеш 2003-02-12 2006-06-20
  Лео Бенхакер 2006-07-11 2009-09-10
Стефан Мајевски 2009-09-17 2009-10-28
Франчишек Шмуда 2009-10-29 2012-06-16
Валдемар Форналик 2012-07-10 2013-10-16
Адам Навалка 2013-10-26 2018-07-30
? 2018-08-01 2021-01-18
  Пауло Соуса 2021-01-21 ?

Дресови низ историјата

уреди
 
 
 
 
 
 
 
 
Светско првенство 1974
 
 
 
 
 
 
 
 
Светско првенство 1978
 
 
 
 
 
 
 
 
Светско првенство 1982
 
 
 
 
 
 
 
 
Светско првенство 1986
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1990
 
 
 
 
 
 
 
Светско првенство 2002

Поврзано

уреди
  • Екстракласа е најсилната професионална фудбалска лига во Полска

Надворешни врски

уреди