Машка ракометна репрезентација на Германија

Машката ракометна репрезентација на Германија — национална репрезентација која ја претставува Германија на меѓународни ракометни натпревари, управувана од ракометната федерација на Германија. Во досегашната историја, Германија трипати била светски шампион, двапати европски шампион и еднаш олимписки шампион.

Германија Германија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Германија
(DHB)
Тренер Кристијан Прокоп
Капитен Уве Генсхајмер
Најмногу голови Франк-Михаел Вал (1412)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 11 (првпат во 1936)
Најдобар резултат 1. место (1936)
Светско првенство
Настапи 24 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 1. место (1938, 1978, 2007)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (2004, 2016)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Одликувања уреди

Натпреварување       Вкупно
Летни олимписки игри 1 2 1 4
Светски првенства 3 2 1 6
Европски првенства 2 1 1 4
Вкупно 6 5 3 14

Меѓународни учества уреди

Олимписки игри уреди

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1936 Финале 1. место 5 5 0 0 96 19
  1972 Главна фаза 6. место 6 2 1 3 82 89
  1976 Полуфинале 4. место 6 4 0 2 115 97
  1980 Не се квалификувала
  1984 Финале 2. место 6 5 0 1 131 113
  1988 Не се квалификувала
  1992 Групна фаза 10. место 6 1 1 4 116 123
  1996 Групна фаза 7. место 6 4 0 2 144 128
  2000 5./6. место 5. место 8 5 1 2 203 180
  2004 Финале 2. место 8 5 0 3 216 181
  2008 Групна фаза 9. место 5 2 1 2 126 130
  2012 Не се квалификувала
  2016 3./4. место 3. место 8 6 0 2 246 216
Вкупно 11/13 1 титула 64 39 4 21 1473 1276

Светски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1938 Финале 1. место 3 3 0 0 23 9
  1954 Финале 2. место 4 3 0 1 61 30
  1958 3./4. место 3. место 4 3 0 1 149 70
  1961 3./4. место 4 место 6 4 0 2 107 64
  1964 3./4. место 4 место 6 3 1 2 96 86
  1967 Четвртфинале 6. место 5 3 0 2 158 139
  1970 Четвртфинале 5. место 6 5 0 1 88 81
  1974 Групна фаза 9. место 6 4 0 2 126 100
  1978 Финале 1. место 6 4 2 0 105 86
  1982 Главна фаза 7. место 7 4 1 2 128 123
  1986 Главна фаза 7. место 7 4 0 3 134 135
  1990 Не се квалификувала
  1993 Главна фаза 6. место 7 3 2 2 154 154
  1995 Полуфинале 4. место 9 7 0 2 221 184
  1997 Не се квалификувала
  1999 Четвртфинале 5. место 9 8 0 1 244 182
  2001 Четвртфинале 8. место 8 3 1 4 233 189
  2003 Финале 2. место 9 7 1 1 306 219
  2005 Главна фаза 9. место 9 5 1 3 323 232
  2007 Финале 1. место 10 9 0 1 304 260
  2009 Главна фаза 5. место 8 4 2 2 232 202
  2011 Главна фаза 11. место 7 5 0 4 268 246
  2013 Четвртфинале 5. место 7 5 0 2 200 176
  2015 Четвртфинале 7. место 9 6 1 2 250 221
  2017 Осминафинале 9. место 6 5 0 1 170 128
 /  2019 Квалификувана како домаќин
Вкупно 24/26 3 титули 143 98 10 35 3580 2869

Европски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 9./10. место 9. место 6 2 1 3 135 131
  1996 7./8. место 8. место 6 1 1 4 131 135
  1998 3./4 место 3. место 7 5 0 2 177 159
  2000 9./10. место 9. место 6 1 2 3 129 136
  2002 Финале 2. место 8 5 1 2 201 188
  2004 Финале 1. место 8 6 1 1 244 208
  2006 5./6. место 5. место 7 5 1 1 223 193
  2008 3./4. место 4. место 8 4 0 4 224 224
  2010 Главна фаза 10. место 6 1 2 3 157 165
  2012 Главна фаза 7. место 6 2 1 3 156 156
  2014 Не се квалификувала
  2016 Финале 1. место 8 7 0 1 223 200
  2018 Главна фаза 9. место 6 2 2 2 156 145
Вкупно 12/13 2 титули 87 42 13* 32 2312 2196

Моментален состав уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Кристијан Прокоп

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Уве Генсхајмер 26 октомври 1986(1986-10-26)(37 г.) 1.88 m 151 691   Париз Сен-Жермен
6 ЛБ Фин Лемке 30 април 1992(1992-04-30)(31 г.) 2.10 m 63 22   Мелсунген
7 П Патрик Винчек 22 март 1989(1989-03-22)(35 г.) 2.00 m 113 255   Кил
9 ДК Тобијас Рајхман 27 мај 1988(1988-05-27)(35 г.) 1.88 m 75 212   Мелсунген
12 ГО Силвио Хајневетер 21 октомври 1984(1984-10-21)(39 г.) 1.94 m 172 2   Фуксе Берлин
13 П Хендрик Пекелер 2 јули 1991(1991-07-02)(32 г.) 2.03 m 77 114   Рајн-Некар Левен
17 ДБ Штефен Вајнхолд 19 јули 1986(1986-07-19)(37 г.) 1.91 m 106 270   Кил
19 П Бастијан Рошек 24 февруари 1991(1991-02-24)(33 г.) 1.90 m 4 1   Лајпциг
20 СБ Филип Вебер 15 септември 1992(1992-09-15)(31 г.) 1.94 m 17 50   Лајпциг
23 ЛБ Штефен Фет 4 април 1990(1990-04-04)(34 г.) 1.95 m 63 131   Фуксе Берлин
24 ДК Патрик Грецки 4 јули 1989(1989-07-04)(34 г.) 1.89 m 123 325   Рајн-Некар Левен
25 ДБ Каи Хефнер 10 јули 1989(1989-07-10)(34 г.) 1.92 m 63 143   Хановер-Бургдорф
26 ЛБ Максимилијан Јанке 28 февруари 1993(1993-02-28)(31 г.) 1.96 m 7 1   Лајпциг
33 ГО Андреас Волф 3 март 1991(1991-03-03)(33 г.) 1.98 m 64 9   Кил
34 ЛК Руне Дамке 10 април 1993(1993-04-10)(31 г.) 1.90 m 38 68   Кил
35 ЛБ Јулиус Кун 1 април 1993(1993-04-01)(31 г.) 1.98 m 43 147   Мелсунген
48 П Јаник Колбахер 19 јули 1995(1995-07-19)(28 г.) 1.93 m 43 81   Вецлар
95 СБ Паул Друкс 7 февруари 1995(1995-02-07)(29 г.) 1.92 m 63 123   Фуксе Берлин

Наводи уреди

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-13. Посетено на 2018-04-01.

Надворешни врски уреди