МРТ 1 — првиот канал на Македонската радио-телевизија. Основана е во 1964 година како прва и единствена програма на Телевизија Скопје. На МРТ 1 за Македонија се врши директен пренос на Евровизија и Олимписки игри. МРТ 1 емитува емисии и познати серии.

МРТ 1
МРТ 1
Отпочната1964
СопственикМакедонска радио-телевизија
Формат на слика16:9 1080i
(намалено на 576i за SD емитување)
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија
СедиштеБул. Гоце Делчев б.б., 1000 Скопје
Претходно имеТВ Скопје (1964-1978)
ТВ Скопје 1 (1978-1991)
МТВ 1 (1991-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
MUX 4Канал 1 (SD)
MUX 5Канал 1 (HD)
Сателитска телевизија
Intelsat 19
(166.0°E)
12686 H (Канал 572)
Кабелска телевизија
Локални кабелски операториВообичаено Канал 1
IPTV
Max TVКанал 1 (HD)
neoTVКанал 1 (HD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо
MaxTV GOГледај во живо (Само за корисници на Македонски Телеком)
A1 Web TVГледај во живо (Само во Македонија)
Поранешно лого на каналот.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди