Фудбалски куп на Македонија

Куп на Македонијафудбалски турнир организиран од ФФМ. За првпат турнирот бил одржан во 1992 година. Победникот во купот добива право да се натпреварува во првото квалификациско коло на Конференциската лига.

Куп на Македонија
ЗемјаМакедонија Македонија
Основана1992
Број на клубови32
Тековен првакМакедонија Ѓорче Петров 1932 (2. титула)
(2022–2023)
Најмногу титулиВардар Вардар
(5. титули)
Мрежно местоСлужбено мрежно место на ФФМ
Фудбалски куп на Македонија 2023-2024

Македонија ЃП е моменталниот првак. Вардар го држи рекордот за најмногу освоени титули, вкупно 5.

Финалиња

уреди
Сезона Првак Резултат Вицепрвак
1992-93 Вардар 1–0 Пелистер
1993-94 Силекс 1–1 (4-2 пен.) Пелистер
1994-95 Вардар 2–1 Силекс
1995-96 Слога Југомагнат 0–0 (5-3 пен.) Вардар
1996-97 Силекс 4–1 Слога Југомагнат
1997-98 Вардар 2–0 Слога Југомагнат
1998-99 Вардар 2–0 Слога Југомагнат
1999-00 Слога Југомагнат 6–0 Победа
2000-01 Пелистер 2–1 Слога Југомагнат
2001-02 Победа 3–1 Цементарница 55
2002-03 Цементарница 55 4–4 (3-2 пен.) Слога Југомагнат
2003-04 Слога Југомагнат 1–0 Напредок
2004-05 Башкими 2–1 Маџари Солидарност
2005-06 Македонија Ѓорче Петров 3–2 Шкендија 79
2006-07 Вардар 2–1 Победа
2007-08 Работнички Кометал 2–0 Милано
2008-09 Работнички 1–1 (6-5 пен.) Македонија Ѓорче Петров
2009-10 Тетекс 3–2 Работнички
2010-11 Металург 2–0 Тетекс
2011-12 Ренова 3–1 Работнички
2012-13 Тетекс 1–1 (6-5 пен.) Шкендија
2013-14 Работнички 2–0 Металург
2014-15 Работнички 2–1 Тетекс
2015-16 Шкендија 2–0 Работнички
2016-17 Пелистер 0-0 (4-3 пен.) Шкендија
2017-18 Шкендија 3-0 Пелистер
2018-19 Академија Пандев 2-2 (4-2 пен.) Македонија Ѓорче Петров 1932
2019-20 Прекинато натпреварување[1]
2020-2021 Силекс 0-0 (4-3 пен.) Академија Пандев
2021-2022 Македонија Ѓорче Петров 1932 0-0 (4-3 пен.) Силекс
2022-2023 Македонија Ѓорче Петров 1932 0-0 (2-0 пен.) Струга

Освојувачи на медал

уреди

Според клуб

уреди
# Клуб Првак Година Вицепрвак Година
1. Вардар 5 1993, 1995, 1998, 1999, 2007 1 1996
2. Работнички 4 2008, 2009, 2014, 2015 3 2010, 2012, 2016
3. Слога Југомагнат 3 1996, 2000, 2004 5 1997, 1998, 1999, 2001, 2003
4. Силекс 3 1994, 1997, 2021 2 1995, 2022
5. Шкендија 2 2016, 2018 3 2006, 2013, 2017
=6. Тетекс 2 2010, 2013 2 2011, 2015
=6. Пелистер 2 2001, 2017 2 1993, 1994
7. Македонија Ѓорче Петров 1932[2] 2 2022, 2023 1 2019
8. Победа 1 2002 2 2000, 2007
=9. Цементарница 1 2003 1 2002
=9. Македонија Ѓорче Петров[2] 1 2006 1 2009
=9. Металург 1 2011 1 2014
=9. Академија Пандев 1 2019 1 2021
=13. Башкими 1 2005 0 /
=13. Ренова 1 2012 0 /
=15. Напредок 0 / 1 2004
=15. Маџари Солидарност 0 / 1 2005
=15. Милано 0 / 1 2008
=15. Струга Трим - Лум 0 / 1 2023
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Првата лига.
  • Со коси букви се распаднатите клубови.

По населено место

уреди
# Населено место Титули Екипи
1. Скопје 17 Вардар (5), Работнички (4), Слога Југомагнат (3), Македонија Ѓорче Петров 1932 (2), Цементарница (1), Македонија Ѓорче Петров (1), Металург (1)
2. Тетово 4 Тетекс (2), Шкендија (2)
3. Кратово 3 Силекс (3)
4. Битола 2 Пелистер (2)
5.= Прилеп 1 Победа (1)
5.= Куманово 1 Башкими (1)
5.= Џепчиште 1 Ренова (1)
5.= Струмица 1 Академија Пандев (1)

По регион

уреди
# Регион Титули Екипи
1.   Скопски 17 Вардар (5), Работнички (4), Слога Југомагнат (3), Македонија Ѓорче Петров 1932 (2), Цементарница (1), Македонија Ѓорче Петров (1), Металург (1)
2.   Полошки 5 Тетекс (2), Шкендија (2), Ренова (1)
3.   Североисточен 4 Силекс (3), Башкими (1)
4.   Пелагониски 3 Пелистер (2), Победа (1)
5.   Југоисточен 1 Академија Пандев (1)
=6.   Југозападен 0
=6.   Источен 0
=6.   Вардарски 0

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после завршен четврфиналниот дел на Купот) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1] На 4 јуни за време на вонредна седница на Управниот одбор на ФФМ, било одлучено целосно да се прекине Купот.[2][3]
1. б : Македонија Ѓорче Петров и Македонија Ѓорче Петров 1932 правно не се истиот клуб. Македонија Ѓорче Петров 1932 е клуб создаден во 1982 година под името Треска, име кое било сменето во средината на сезоната 2011/2012.

Наводи

уреди
  1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „ФФМ ПРОГЛАСИ КРАЈ: Нема повеќе фудбал во Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „ФФМ одлучи: Крај на сезоната – Прекин на Првата лига и Купот на Македонија!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди