Теута Арифи (албански: Teuta Arifi, Тетово, 19 октомври 1969) — македонска политичарка, универзитетски професор, пратеник,[1] и поранешен градоначалник на Општина Тетово.

Теута Арифи
Градоначалник на Општина Тетово
На должноста
2013 – 2021
Претходник Сади Беџети
Наследник Билал Касами
Министер за евроинтеграции
На должноста
28 јули 2011 – 18 февруари 2013
Претседател Никола Груевски
Претходник Васко Наумовски
Наследник Фатмир Бесими
Лични податоци
Роден(а) 19 октомври 1969(1969-10-19)(54 г.)
Тетово, СР Македонија, СФРЈ
Националност Албанка
Партија ДУИ
Установа Универзитет во Приштина
Професија Доктор по филолошки науки
Вероисповед ислам

Животопис уреди

Арифи е родена во Тетово на 19 октомври 1969 година. Основното и средното образование ги завршила во Тетово. Дипломирала на Групата за албански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Приштина. Магистрирала на Филозофскиот факултет во Скопје. Докторирала на тема „Ликот на жената во албанската книжевност“ на Филолошкиот факултет во Скопје. Работела како доцент по предметот Албанска книжевност на Катедрата за албански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Еден период работела како новинар-дописник на Дојче веле. Ангажирана е како професор по Албанска книжевност на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Таа е потпретседателка на ДУИ и пратеник во Собранието на Македонија.

По парламентарните избори во 2011 година била поставена за министер за евроинтеграции. На 15 февруари 2013 година поднела оставка од оваа позиција поради својата кандидатура за градоначалник на Општина Тетово.[2] На локалните избори 2013 година го победила својот противкандидат од редовите на ДПА, Сади Беџети со 6.100 гласови разлика.[3]

Библиографија уреди

  • Gjeografia ime“ (Мојата географија), поезија, 1996;
  • Егзистенцијален феминизам“, 1997;
  • Жената во современите трендови во Македонија“, студии, 1997;
  • Седум магични денови“, раскази, 1998.

Наводи уреди

  1. „Теута Арифи“. Собрание на Република Македонија. Посетено на 2009-10-30.
  2. „Теута Арифи си поднесе оставка - ќе се трка за Тетово“. Дневник. 15 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-17. Посетено на 24 мај 2013.
  3. „ДУИ: Теута Арифи нова градоначалничка на Тетово“. Сител. 7 април 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-11. Посетено на 24 мај 2013.

Надворешни врски уреди