Фудбалска репрезентација на Шкотска

Фудбалската репрезентација на Шкотска е фудбалска репрезентација на Шкотска кој е под водство на Шкотската фудбалска асоцијација (Scottish Football Association). Шкотската фудбалска репрезентација, заедно со репрезентацијата на Англија, е една од најстаријте репрезентации на светот. Првиот меѓусебен натпревар на овие две репрезентации е воедно и првиот натпревар одигран помеѓу две фудбалски репрезентации. Иако Шкотска се наоѓа во составот на Велика Британија, има сопствена репрезентација која има право да настапува на сите големи натпреварувања освен на Олимписките игри бидејќи Шкотска не е член на меѓународниот олимписки комитет.

 Шкотска
СојузШкотска Фудбалска Асоцијација
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШкотска Малки Маки
КапитенДарен Флечер
Најмногу настапиКени Далглиш (102)
Најдобар стрелецКени Далглиш
Денис Ло (30)
Домашен стадионХампден Парк)
ФИФА кодSCO
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално70 (ноември 2012)
Највисок13 (октомври 2007)
Најнизок88 (март 2005)
Прв меѓународен натпревар
Шкотска Шкотска 0 - 0 Англија Англија
(Глазгов, Шкотска; 30 ноември, 1872)
Најголема победа
Шкотска Шкотска 11 - 0 Ирска Ирска
(Глазгов, Шкотска; 23 февруари, 1901)
Најлош пораз
Уругвај Уругвај 7 - 0 Шкотска Шкотска
(Базел, Швајцарија; 19 јуни, 1954)
Светско првенство
Учества8 1954
Најдобар резултат1-ва рунда во сите учества
Европско Фудбалско Првенство
Учества2 (Првпат во во 1992)
Најдобар резултатпоследните 8, во 1992

Достигнувања на големите турнири

уреди

Светски првенства

уреди
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ
  1930 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
  1934 не учествувале во квалификациите - - - - - -
  1938 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
  1950 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
  1954 1. рунда 15 2 0 0 2 0 8
  1958 1. рунда 14 3 0 1 2 4 6
  1962 не се квалификувале - - - - - - -
  1966 не се квалификувале - - - - - - -
  1970 не се квалификувале - - - - - - -
  1974 1. рунда 9 3 1 2 0 3 1
  1978 1. рунда 11 3 1 1 1 5 6
  1982 1. рунда 15 3 1 1 1 8 8
  1986 1. рунда 19 3 0 1 2 1 3
  1990 1. рунда 19 3 1 0 2 2 3
  1994 не се квалификувале - - - - - - -
  1998 1. рунда 27 3 0 1 2 2 6
   2002 не се квалификувале - - - - - - -
  2006 не се квалификувале - - - - - - -
  2010 не се квалификувале - - - - - - -
  2014 не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 8/20 - 23 4 7 12 25 41

Европски првенства

уреди
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ
  1960 не учествувале во квалификациите - - - - - -
  1964 не учествувале во квалификациите - - - - - -
  1968 не се квалификувале - - - - - - -
  1972 не се квалификувале - - - - - - -
  1976 не се квалификувале - - - - - - -
  1980 не се квалификувале - - - - - - -
  1984 не се квалификувале - - - - - - -
  1988 не се квалификувале - - - - - - -
  1992 1. рунда 5 3 1 0 2 3 3
  1996 1. рунда 12 3 1 1 1 1 2
   2000 не се квалификувале - - - - - - -
  2004 не се квалификувале - - - - - - -
   2008 не се квалификувале - - - - - - -
   2012 не се квалификувале - - - - - - -
  2016 не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 2/14 6 2 1 3 4 5

Список на сите селектори на репрезентацијата

уреди
Период Име на селектор
1954   Енди Бити
1958   Мат Безби
1958   Досон Вокер
1959 - 1960   Енди Бити
1960 - 1965   Јан Макол
1965 - 1966   Џок Стајн
1966   Џон Прентис
1966 - 1967   Малком Макдоналд
1967 - 1971   Боби Браун
1971 - 1972   Томи Дохерти
1973 - 1977   Вил Ормонд
1977 - 1978   Али Маклауд
1978 - 1985   Џок Стајн
1985 - 1986   Алекс Фергусон
1986 - 1993   Енди Роксберг
1993 - 2002   Крејг Браун
2002 - 2004   Берти Фоктс
2004   Томи Барнс
2004 - 2007   Волтер Смит
2007   Алекс МекЛиш
2008 - 2009   Џорџ Барли
2009 - 2012   Крег Ливаин

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Ками Бел 18 септември 1986(1986-09-18)(37 г.) 1 0   Килмарнок
ГМ Мат Џилкс 4 јули 1982(1982-07-04)(42 г.) 1 0   Блекпул
ГМ Дејвид Маршал 5 март 1985(1985-03-05)(39 г.) 5 0   Кардиф
ОД Фил Бардсли 28 јуни 1985(1985-06-28)(39 г.) 12 0   Сандерленд
ОД Кристоф Бера 31 јануари 1985(1985-01-31)(39 г.) 25 2   Вулверхемптон Вондерерс
ОД Грант Ханли 20 ноември 1991(1991-11-20)(32 г.) 3 0   Блекбурн Роверс
ОД Чарли Мулгру 6 март 1986(1986-03-06)(38 г.) 3 0   Селтик
ОД Енди Вебстер 23 април 1982(1982-04-23)(42 г.) 27 1   Хартс
ОД Стивен Витакер 17 јуни 1984(1984-06-17)(40 г.) 15 0   Норич Сити
ОД Ли Валас 1 август 1987(1987-08-01)(36 г.) 6 0   Ренџерс
ОД Алан Хатон 30 ноември 1984(1984-11-30)(39 г.) 28 0   Астон Вила
ОД Гери Колдвел 12 април 1982(1982-04-12)(42 г.) 53 2   Виган Атлетик
СР Дарен Флечер   1 февруари 1984(1984-02-01)(40 г.) 60 5   Манчестер Јунајтед
СР Чарли Адам 10 декември 1985(1985-12-10)(38 г.) 20 0   Стоук Сити
СР Бари Банан 1 декември 1989(1989-12-01)(34 г.) 11 0   Астон Вила
СР Крис Комонс 30 август 1983(1983-08-30)(40 г.) 11 2   селтик
СР Шон Малоуни 24 јануари 1983(1983-01-24)(41 г.) 24 1   Виган Атлетик
СР Џејмс Морисон 25 мај 1986(1986-05-25)(38 г.) 25 2   Вест Бромвич Албион
СР Стивен Нејсмит 14 септември 1986(1986-09-14)(37 г.) 18 2   Евертон
СР Џејмс Форест 7 јули 1991(1991-07-07)(33 г.) 7 0   Селтик
СР Роберт Снодграс 7 септември 1987(1987-09-07)(36 г.) 7 1   Норич
НП Стивен Флечер 26 март 1987(1987-03-26)(37 г.) 10 1   Сандерленд
НП Џејми Маки 22 септември 1985(1985-09-22)(38 г.) 9 2   Квинс Парк Ренџерс
НП Кени Милер 23 декември 1979(1979-12-23)(44 г.) 64 17   Ванкувер Вајткепс
НП Џордан Роудс 5 февруари 1990(1990-02-05)(34 г.) 4 1   Блекбурн Роверс
НП Џони Расел 26 ноември 1990(1990-11-26)(33 г.) 0 0   Данди Јунајтед
НП Крег Макаил-Смит 30 јануари 1981(1981-01-30)(43 г.) 7 1   Брајтон Албион

Рекордери

уреди

Ажурирано на 2 февруари 2018[1].

  • Во (Болд) се играчите кои се сè уште активни репрезентативци.

Играчи со најмногу настапи

уреди
Поз. Име Години Настапи Голови
1. Кени Далглиш 1971-1986 102 30
2. Џим Лејтон 1982-1998 91 0
3. Дарен Флечер 2003- 80 5
4. Алекс МекЛиш 1980-1993 77 0
4. Пол МекСтеј 1983-1997 76 9
5. Том Бојд 1990-2001 72 1
7. Кени Милер 2001-2013 69 18
Дејвид Вир 1997-2010 69 1
9. Кристијан Дејли 1997-2008 67 6
10. Вили Милер 1975-1989 65 1

Играчи со најмногу постигнати голови

уреди
Поз. Име Години Голови Настапи
1. Денис Ло 1958-1974 30 55
Кени Далглиш 1971-1986 30 102
3. Хју Галагер 1924-1935 24 20
4. Лори Рајли 1948-1957 22 38
5. Али Мекоист 1986-1998 19 61
6. Кени Милер 2001-2013 18 69
7. Џејмс МекФаден 2002-2010 15 48
Роберт Хамилтон 1899-1911 15 11
9. Мо Џонстон 1984-1992 14 38
10. Роберт Мекол 1896-1908 13 13

Наводи

уреди
  1. (англиски) Scotland - Record International Players Rsssf.com