Фудбалска репрезентација на Литванија

Фудбалска репрезентација на Литванија – национална репрезентација на Литванија под управа на Литванската фудбалска репрезентација (Лиетувос футболо федерација). Член е на Светската фудбалска федерација ФИФА од 1923 годин, повторно од 1992 године, а на Европската фудбалска унија УЕФА од 1992 година.

Фудбалска репрезентација на Литванија
Прекари(и)Ринктин (репрезентација)
СојузЛитванска фудбалска федерација
(Lietuvos futbolo federacija – LFF)
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторВалдас Урбонас
КапитенФедор Черних
Најмногу настапиАндриус Скерла, Саулиус Миколиунас (84)
Најдобар стрелецТомас Данилевичиус (19)
Домашен стадионСтадион ЛФФ
Домашни бои
Гостински бои

Првиот натпревар го одиграла на 24 јуни 1923 година кога изгубила од Естонија. Во 1940 година Литванија била припоена на СССР, а по осамостојувањето во 1990 година, првиот натпревар го одиграла на 27 мај против Грузија.

Најголема победа Литванците постигнале во 1995 година на Балтичкиот куп против Естонија.

Според резултатите Литванија е една од послабите фудбалки репрезентации во Европа, главно затоа што фудбалот не е најпопуларен спорт во државата. Тој случај се појавува само уште во мал број држави. Главен спорт во Литванија е кошарката, бидејќи Литванците по статистика се едни од највисоките луѓе на светот.

Репрезентацијата на Литванија до денес не учествувала на светските и европските првенства, како и на Олимписките игри.

На ранг списокот на ФИФА за јануари 2008 гоидна Литванија се наоѓала на 68. место, а на ранг списокот на УЕФА на 33. место.

Бојата на дресовите на репрезентацијат е жолта и зелена.

Досегашни тренери уреди

Попознати фудбалери уреди

Надворешни врски уреди