Фудбалска репрезентација на Словенија

Фудбалската репрезентација на Словенија (словенечки: Slovenska nogometna reprezentanca) ја претставува Словенија во машкиот меѓународен фудбал, управувана од Фудбалската асоцијација на Словенија, официјалното управно тело за фудбал во Словенија. Помеѓу 1920 и 1991 година, Словенија немала право да организира посебен тим за репрезентативни натпревари; локалните играчи наместо тоа играле за фудбалската репрезентација на Југославија. Словенија го одиграла својот прв официјален натпревар во 1992 година, една година откако земјата добила независност од Југославија .

 Словенија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Зелени змаеви
СојузФудбалска асоцијација на Словенија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторСловенија Матијаж Кек
КапитенБојан Јокиќ
Најмногу настапиБоштјан Цезар (101)
Најдобар стрелецЗлатко Заховиќ (35)
Домашен стадионСтадион Стожице
ФИФА кодSLO
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално60 (2 април 2001)
Највисок8 (ноември 1994)
Најнизок87 (ноември 1993)
Прв меѓународен натпревар
Естонија Естонија 1 - 1 Словенија Словенија
(Талин, Естонија; 3 јуни, 1992)
Најголема победа
Оман Оман 0 - 7 Словенија Словенија
(Мускат, Оман; 8 февруари, 1999)
Најлош пораз
 Франција 5 - 0  Словенија
(Сен Дени, Франција; 12 октомври 2012)
Светско првенство
Учества2 (Првпат во 2002)
Учества1 (Првпат во 2000)

Словенечката репрезентација учествувала на три големи фудбалски натпреварувања. Во 1999 година, Словенија се квалификувала на Евро 2000 година, откако ја елиминирала Украина во плеј-оф натпреварите. Словенија остварила уште еден успех две години подоцна, квалификувајќи се на Светското првенство 2002 година, овој пат совладувајќи ја Романија во плеј-офот. Тимот не загубил натпревар во целиот квалификациски циклус, и завршил на второто место со шест победи и шест реми, но не успеал да освои доволно бодови во групната фаза од финалето. И покрај тоа што не успеала да се квалификува за Светскиото првенство во 2006 година, Словенија била единствената екипа што ги победила победници на Светското првенство, репрезентацијата на Италија за време на квалификациите. Словенија се квалификувала на својот последен голем турнир во 2009 година за Светското првенство во Јужна Африка 2010 година, откако ја совладала Русија во плеј-офот.

Историја

уреди

Потекло

уреди