Полиедро де Каракас

Координати: 10°26′01″ N; 66°56′18″ W / 10.4337° СГШ; 66.9384° ЗГД / 10.4337; -66.9384

Полиедро де Каракас („Каркас Полиедар Арена“) е спортска арена, сместена во непосредна близина на хиподромот Ла Ринконада, во Каракас, Венецуела. Арената е дизајнирана од страна на архитектот Томас С. Хаувард во 1971. Арената има капацитет од 13,000 седишта и се користи за одржување на концерти, спортски натпревари како кошарка, циркузи, за одржување на саеми итн. Во последно време арената служи за митинзи на политички партии.

Полиедро де Каракас

Арената исто така е и домаќин на Светскиот олимписки квалификациски турнир во кошарка на којшто три репрезентации ќе земат учество на ЛОИ 2012 во Лондон .

НаводиУреди