Црква „Св. Никола“ - Трница

црква на Трничкиот манастир

Свети Никола — манастирска црква на Трничкиот манастир.[1]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Место Трница
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1995
Завршено 2012
Осветување 20 мај 2012
Архитектонски опис

Историја уреди

Иницијативата за градбата на оваа црква започнала во 1995 година, за по 17 години цеквата да биде целосно завршена и на 20 мај 2012 година да биде осветена.[2]

Архитектура уреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида во задниот дел. Таа се состои од два дела. Првиот е нешто понизок и го опфаќа влезниот простор на црквата. Тој во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров над кој се издига камбанаријата која има квадратна основа. Кон него води врата од метални решетки над која е испишан називот на манастирот. Внатрешноста на овој дел е уредена со лустер на таванот, а над влезната врата од црквата има полукружна икона со ликот на Свети Никола. Во вториот дел е сместен главниот простор на црквата и истиот претставува продолжение на првиот. Тој во целост е изграден од камен и има по една монофора на страничните ѕидови, како и на четири од осумте страни од куполата. Двата дела на црквата се покриени со лимен кров, вклучувајќи ги и камбанаријата, куполата и апсидата.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Осветена црквата во Трница“. Дневник. 20 мај 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-21. Посетено на 21 мај 2012.

Надворешни врски уреди