Њу Џерси (англиски: New Jersey) — сојузна држава од САД. Се наоѓа во североисточниот дел од земјата. Главен град е Трентон, а други поголеми градови се Џерси Сити, Њуарк, Кемден и Атлантик Сити. Во градот и државата живее поголема македонска иселеничка колонија.

Њу Џерси
State of New Jersey
Знаме на Њу Џерси Печат на Њу Џерси
Знаме Печат
Прекар(и): Garden State[1]
Гесло: Liberty and prosperity (Слобода и напредок)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски
Главен град Трентон
Најголем град Њуарк
Површина  47. место
 - Вкупно 22 608 км²
 - Широчина 110 км
 - Должина 240 км
 - % вода 14,9
 - Гео. ширина 38° 56′ N до 41° 21′ N
 - Гео. должина 73° 54′ W до 75° 34′ W
Население  11. место
 - Вкупно 8 414 350 (8 724 560 од 2006)
 - Густина 438/км² (1. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хај Поинт[2]
550 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[2]
0 м
Влез во сојузот  18 декември 1787 (3)
Гувернер Фил Марфи (Д)
Сенатори Кори Букер (Д)
Боб Менендез (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки NJ N.J. US-NJ
Портал www.state.nj.us

Историја

уреди

Њу Џерси бил една од Тринаесетте колонии кои се побуниле против британското владеење во Американската револуција. Уставот на Њу Џерси бил донесен на 2 јули 1776, само два дена пред Вториот континентален конгрес да ја прогласи независноста од Велика Британија. Помеѓу 56 татковци-основачи кои ја потпишале Декларацијата за независност, пет биле од Њу Џерси: Ричард Стоктон, Џон Витерспун, Френсис Хопкинсон, Џон Харт и Абрахам Кларк.

Демографија

уреди

Њу Џерси како мотив во популарната култура

уреди
  • „Хобокен“ — песна на американската рок-група Operation Ivy.[4]

Белешки

уреди
  1. The Garden State and Other New Jersey State Nicknames Архивирано на 22 декември 2007 г., Robert Lupp, New Jersey Reference Services, New Jersey State Library, Oct. 12, 1994
  2. 2,0 2,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 6 ноември 2006.
  3. „Biggest Cities in New Jersey | 2020 Population Data“. Архивирано од изворникот February 28, 2020. Посетено на February 28, 2020.
  4. Operation Ivy – Operation Ivy (пристапено на 31.5.2023)

Координати: 40° СГШ 74.5° ЗГД