Машка ракометна репрезентација на Србија

Машка ракометна репрезентација на Србија — национална репрезентација која ја претставува Србија на меѓународни ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од ракометниот сојуз на Србија. До сега има освоено двапати трето место на светските првенства и тоа во 1999 и 2001 година, како и едно трето место во 1996 година. Во 2012 година, на Европското првенство што се одржало во Србија, репрезентацијата на Србија го освоила второто место.

Србија Србија
Податоци
Прекар Орли
Сојуз Ракометен сојуз
на Србија
(РСС)
Тренер Јовица Цветковиќ
Капитен Жарко Шешум
Бои
Бои на екипата
Kit body white sleeve seams.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 2 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 4. место (2000)
Светско првенство
Настапи 8 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 3. место Bronze medal world centered-2.svg (1999, 2001)
Европско првенство
Настапи 10 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 2. место Silver medal europe.svg (2012)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

ОдликувањаУреди

Натпреврување       Вкупно
Летни олимписки игри 0 0 0 0
Светски првенства 0 0 2 2
Европски првенства 0 1 1 2
Вкупно 0 1 3 4

Меѓународни учестваУреди

Ракометниот сојуз на Србија се смета за директен наследник на Југославија и Србија и Црна Гора од ЕХФ.

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игриУреди

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
19361988 Дел од Југославија
  1992 Квалификувана, но подоцна суспендирана
  1996 Не се квалификувала
  2000 3./4. место 4. место 8 4 0 4 204 203 +1
  2004 Не се квалификувала
  2008
  2012 Групна фаза 9. место 5 1 0 4 120 131 −11
  2016 Не се квалификувала
Вкупно 2/7 0 титули 13 5 0 8 324 334 −10

Светски првенстваУреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
19381990 Дел од Југославија
  1993 Квалификувана, но подоцна суспендирана

  1995 Суспендирана од квалификацискиот турнир
  1997 Осминафинале 9. место 6 4 0 2 162 148
  1999 3./4. место 3. место   9 6 1 2 257 221
  2001 3./4. место 3. место   9 7 0 2 254 182
  2003 7./8. место 8. место 9 5 1 3 263 228
  2005 5./6. место 5. место 9 5 2 2 253 221
  2007 Не се квалификувала
  2009 7./8. место 8. место 9 4 1 4 280 281
  2011 9./10. место 10. место 9 3 1 5 246 251
  2013 Осминафинале 10. место 6 3 0 3 170 159
  2015 Не се квалификувала
  2017
Вкупно 8/13 0 титули 66 37 6 23 1885 1691

Европски првенстваУреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Суспендирана од квалификацискиот турнир
  1996 3./4. место 3. место   7 5 1 1 166 162
  1998 5./6. место 5. место 6 4 0 2 159 145
  2000 Не се квалификувала
  2002 9./10. место 10. место 6 2 1 3 160 161
  2004 7./8. место 8. место 7 3 1 3 206 199
  2006 Главна фаза 9. место 6 2 0 4 161 177
  2008 Не се квалификувала
  2010 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 83 94
  2012 Финале 2. место   8 4 2 2 176 168
  2014 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 73 77
  2016 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 81 92
  2018 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 160 191
Вкупно 10/13 0 титули 55 22 7 26 1425 1466

Моментален составУреди

СОстав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Јовица Цветковиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 ЛБ Жарко Шешум 16 јуни 1986 (1986-06-16) (36 г.) 1.96 m 139 370   Гепинген
7 СБ Стефан Вујиќ 6 јули 1991 (1991-07-06) (31 г.) 1.92 m 3 6   Стеауа Букурешт
10 ДК Дарко Ѓукиќ 11 декември 1994 (1994-12-11) (28 г.) 1.91 m 36 108   Виве Тарги Келце
11 П Бојан Бељански 22 јуни 1986 (1986-06-22) (36 г.) 2.02 m 66 63   Брегенц
13 СБ Петар Ненадиќ 28 јуни 1986 (1986-06-28) (36 г.) 1.98 m 78 213   Фуксе Берлин
14 ДК Богдан Радивојевиќ 2 март 1993 (1993-03-02) (30 г.) 1.86 m 24 40   Рајн-Некар Левен
15 ЛК Добривоје Марковиќ 22 април 1986 (1986-04-22) (37 г.) 1.88 m 110 223   Загреб
17 ЛБ Петар Ѓорѓиќ 17 септември 1990 (1990-09-17) (32 г.) 1.97 m 16 54   Мешков Брест
19 ЛК Немања Илиќ 11 мај 1990 (1990-05-11) (33 г.) 1.77 m 58 93   Феникс Тулуза
21 ЛК Вања Илиќ 25 февруари 1993 (1993-02-25) (30 г.) 1.87 m 4 4   Металург Скопје
23 ДБ Никола Црноглавац 22 април 1992 (1992-04-22) (31 г.) 1.95 m 5 6   Доброгеа Суд Констанца
24 ЛБ Милан Јовановиќ 24 јануари 1998 (1998-01-24) (25 г.) 1.96 m 5 8   Војводина
25 ДБ Немања Зеленовиќ 27 февруари 1990 (1990-02-27) (33 г.) 1.94 m 56 132   Магдебург
33 П Михајло Марсениќ 9 март 1993 (1993-03-09) (30 г.) 2.03 m 65 108   Вардар
35 ЛБ Дарко Стевановиќ 3 јануари 1997 (1997-01-03) (26 г.) 1.96 m 5 5   Партизан
41 ДБ Марко Вујин 7 декември 1984 (1984-12-07) (38 г.) 1.99 m 126 489   Кил
42 СБ Немања Обрадовиќ 8 јануари 1991 (1991-01-08) (32 г.) 2.00 m 9 9   Висла Плок
76 ГО Владимир Цупара 19 февруари 1994 (1994-02-19) (29 г.) 1.98 m 12 0   Адемар Леон
90 ГО Тибор Иванишевиќ 16 август 1990 (1990-08-16) (32 г.) 1.98 m 11 0   Скјерн

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди