Машка ракометна репрезентација на Словенија

Машка ракометна репрезентација на Словенија — државна репрезентација која ја претставува Словенија на меѓународни ракометни натпревари. Најдобар пласман на репрезентацијата е сребрениот медал од Европското првенство 2004 година кое се одржало во Словенија и бронзениот медал од Светско првенство 2017 година одржано во Франција.

Словенија Словенија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Словенија
Тренер Црна Гора Веселин Вујовиќ
Помошник-тренер Урош Шербец
Капитен Вид Кавтичник
Најмногу натпревари Урош Зорман (225)[1]
Најмногу голови Лука Жвижеј (702)[1]
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 3 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 6. место (2016)
Светско првенство
Настапи 8 (првпат во 1995)
Најдобар резултат 3. место (2017)
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 2. место (2004)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Словенија
Медали
Европски првенства
Сребрен медал – второ место 2004 Словенија
Светски првенства
Бронзен медал – трето место 2017 Франција

Меѓународни учества уреди

Олимписки игри уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
1936–1992 Дел од Југославија
  1992 Не учествувала
  1996 Не се квалификувала
  2000 7./8. место 8. место 8 2 1 5 214 223
  2004 11./12. место 11. место 6 2 0 4 160 173
  2008 Не се квалификувала
  2012
  2016 Четвртфинале 6. место 6 4 0 2 167 163
  2020 Ќе биде одредено
Вкупно 3/13 0 титули 20 8 1 11 541 559

Светско првенство уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
1938–1991 Дел од Југославија
  1993 Не учествувала
  1995 Групна фаза 18. место 5 1 0 4 131 126
  1997 Не се квалификувала
  1999
  2001 Групна фаза 17. место 5 2 0 3 145 137
  2003 Втора фаза 11. место 7 3 0 4 191 196
  2005 11./12. место 12. место 9 4 2 3 273 250
  2007 9./10. место 10. место 8 3 0 5 241 243
  2009 Не се квалификувала
  2011
  2013 Полуфинале 4. место 9 7 0 2 258 240
  2015 7./8. место 8. место 9 4 0 5 263 271
  2017 Полуфинале 3. место 9 6 1 2 271 253
    2019 Ќе биде одредено
Вкупно 8/25 0 титули 61 30 3 28 1773 1716

Европско првенство уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 9./10. место 10. место 6 1 1 4 112 139
  1996 11./12. место 11. место 6 1 0 5 120 139
  1998 Не се квалификувала
  2000 5./6. место 5. место 6 3 0 3 154 155
  2002 11./12. место 12. место 7 0 2 5 181 215
  2004 Финале 2. место 8 5 1 2 230 218
  2006 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 191 194
  2008 Главна фаза 10. место 6 3 0 3 172 180
  2010 Главна фаза 11. место 6 1 2 3 186 203
  2012 5./6. место 6. место 7 2 0 5 207 212
  2014 Не се квалификувала
  2016 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 66 72
  2018 Главна фаза 8. место 6 2 2 2 162 152
      2020 Ќе биде одредено
Вкупно 11/13 0 титули 67 21 9 37 1781 1879

Моментален состав уреди

Состав за Европското првенство 2018.[2]

Тренер: Веселин Вујовиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Матевж Скок 2 септември 1986(1986-09-02)(37 г.) 1.88 m 81 2   Спортинг Лисабон
3 П Блаж Благотиншек 17 јануари 1994(1994-01-17)(30 г.) 2.02 m 60 79   Веспрем
4 ЛК Матиц Вердинек 13 април 1994(1994-04-13)(30 г.) 1.88 m 4 8   Горење Велење
5 ЛБ Ник Хенигман 4 декември 1995(1995-12-04)(28 г.) 1.99 m 28 43   Рибница
6 ДК Гашпер Маргуч 20 август 1990(1990-08-20)(33 г.) 1.81 m 92 329   Веспрем
7 ДБ Вид Кавтичник 24 мај 1984(1984-05-24)(39 г.) 1.91 m 181 510   Монпелје
8 ДК Блаж Јанц 20 ноември 1996(1996-11-20)(27 г.) 1.87 m 36 124   Виве Тарги Келце
10 ЛБ Грегор Поточник 22 август 1992(1992-08-22)(31 г.) 1.96 m 7 7   Горење Велење
13 ЛК Дарко Цингесар 25 јули 1990(1990-07-25)(33 г.) 1.87 m 52 90   Паис д'Екс
23 СБ Миха Зарабец 12 октомври 1991(1991-10-12)(32 г.) 1.77 m 38 77   Кил
25 СБ Марко Безјак 26 јуни 1986(1986-06-26)(37 г.) 1.85 m 108 194   Магдебург
30 ЛБ Јан Гребенц 18 август 1992(1992-08-18)(31 г.) 1.94 m 13 24   Горење Велење
33 П Игор Жабич 15 август 1992(1992-08-15)(31 г.) 2.01 m 9 8   Висла Плок
51 ЛБ Борут Мацковшек 11 септември 1992(1992-09-11)(31 г.) 2.03 m 80 167   Цеље
55 ДБ Жига Млакар 16 мај 1990(1990-05-16)(33 г.) 1.92 m 13 27   Цеље
57 СБ Патрик Лебан 7 септември 1989(1989-09-07)(34 г.) 1.87 m 6 10   Нексе Нашице
90 ГО Урбан Лесјак 24 август 1990(1990-08-24)(33 г.) 1.87 m 38 0   Цеље
95 П Матиц Сухолежник 2 мај 1995(1995-05-02)(28 г.) 2.02 m 3 2   Цеље
99 ГО Урх Кастелиц 27 февруари 1996(1996-02-27)(28 г.) 2.01 m 13 3   Загреб

Статистика уреди

Најмногу натревари уреди

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натпревари Голови
1 Урош Зорман 225 523
2 Лука Жвижеј 217 702
3 Бено Лапајне 212 1
4 Томаж Томшич 200 414
5 Горазд Шкоф 188 0
6 Ренато Вугринец 187 616
7 Алеш Пајович 181 697
Вид Кавтичник 510
9 Роман Пунгартник 171 679
10 Зоран Лубеј 162 385

Ажурирано на: 12 јануари 2018
Извор: rokometna-zveza.si

Најмногу голови уреди

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Голови Натпревари Просек
1 Лука Жвижеј 702 217 3.24
2 Алеш Пајович 697 181 3.85
3 Роман Пунгартник 679 171 3.97
4 Драган Гајиќ 642 151 4.25
5 Ренато Вугринец 616 187 3.29
6 Урош Зорман 523 225 2.32
7 Вид Кавтичник 510 181 2.82
8 Урош Шербец 467 120 3.89
9 Јуре Доленец 440 123 3.58
10 Томаж Томшич 414 200 2.07

Ажурирано на: 12 јануари 2018
Извор: rokometna-zveza.si

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Večna lestvica nastopov in zadetkov za moško člansko reprezentanco“ [All-time caps and goals for the national team] (словенечки). Ракометна федерација на Словенија - официјално мрежно место. Посетено на 19 October 2016.
  2. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски уреди