Женска ракометна репрезентација на Македонија

Ракометната репрезентација на Македонија е женска сениорска репрезентација што ја претставува Македонија на светската ракометна сцена во женска конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на РФМ. Тренер на репрезентацијата е Симе Симовски, а капитен на репрезентацијата е Елена Ѓорѓиевска.

Македонија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Црвено-Жолти
Сојуз Ракометна Федерација на Македонија
Тренер Македонија Симе Симовски
Најмногу натпревари Валентина Радуловиќ (230)
Најмногу голови Валентина Радуловиќ (813)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 5 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 7-ма 1997
Европско првенство
Настапи 5 (првпат во 1998)
Најдобар резултат 7-ма 2008
Последна поднова на податоците: непознато.

Меѓународни учества

уреди

Европско првенство

уреди

Светско првенство

уреди
  • Светско првенство 1997: 7
  • Светско првенство 1999: 8
  • Светско првенство 2001: 21
  • Светско првенство 2005: 15
  • Светско првенство 2007: 12

Состав и раководство

уреди

Состав

уреди

Ракометарки дел од квалификациските натпревари против Словенија во јуни 2019 година.

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
7 P Ивана Гакидова 7 февруари 1995(1995-02-07)(29 г.) 1.80 m 31 48   УГА Стелла Хандбалл
8 CB Габриела Величковска 23 септември 1994(1994-09-23)(29 г.) 1.72 m 2 2   Ле Поузин ХБ 07
10 CB Душица Ѓорѓиевска 28 декември 1987(1987-12-28)(36 г.) 1.77 m 34 60   Ардесен
11 CB Александра Боризовска 23 март 1995(1995-03-23)(29 г.) 1.73 m 13 11   ЖРК Куманово
12 GK Драгана Петковска 12 јуни 1996(1996-06-12)(28 г.) 1.74 m 26 0   Сондерјиске Håndbold
17 RW Наташа Нолевска 29 мај 1996(1996-05-29)(28 г.) 1.68 m 289 9   Рингкобинг
18 RB Елена Ѓорѓиевска 27 март 1990(1990-03-27)(34 г.) 1.79 m 87 235   Крајова
20 GK Матеја Серафимова 11 октомври 1996(1996-10-11)(27 г.) 1.78 m 27 0   Славија Прага
22 P Марија Николиќ 6 декември 1993(1993-12-06)(30 г.) 1.84 m 30 14   Паок
23 CB Теодора Ќерамичиева 14 јануари 1996(1996-01-14)(28 г.) 1.76 m 29 75   Шамбри Турен
25 CB Симона Стојановска 20 март 1997(1997-03-20)(27 г.) 1.75 m 10 7   Наиса Ниш
27 CB Моника Јанеска 17 мај 1993(1993-05-17)(31 г.) 1.75 m 8 9   Аксари
28 LB Дајана Јовановска 7 октомври 1992(1992-10-07)(31 г.) 1.80 m 33 18   Кристијанштад
33 RW Сара Ристовска 9 септември 1996(1996-09-09)(27 г.) 1.69 m 39 181   Крим
35 LW Симона Николовска 23 февруари 1991(1991-02-23)(33 г.) 1.65 m 6 2   Лудвигсбург
55 CB Елена Ливриниќ 16 ноември 1992(1992-11-16)(31 г.) 1.80 m 29 30   Данубиус Галаци
71 LW Јована Саздовска 27 јуни 1993(1993-06-27)(30 г.) 1.77 m 34 91   Турингер
88 LB Леонида Гичевска 20 јуни 1998(1998-06-20)(25 г.) 1.78 m 12 11   ЖРК Металург
93 GK Наташа Антиќ 1 септември 1993(1993-09-01)(30 г.) 1.77 m 21 0   Скара
99 LB Марија Штериова 19 март 1991(1991-03-19)(33 г.) 1.79 m 16 29   Баја Маре

Раководство

уреди
Позиција Име
Тренер  Симе Симовски
Помошник тренер   Александар Царчев
Директор   Емил Угриновски

Поединечни признанија и награди

уреди
Првенство Играч Признание
СП 1997 - Германија   Индира Кастратовиќ Најдобар стрелец, 71 гол
СП 1999 - Данска/Норвешка   Индира Кастратовиќ Најдобар десен бек
ЕП 2000 - Романија   Лариса Ферзалиева Најдобро лево крило

Поранешни ѕвезди

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди