Машка ракометна репрезентација на Полска

Машка ракометна репрезентација на Полска — државна репрезентација на Полска која ја претставува земјата на меѓународните ракометни натпревари.

Полска
Податоци
Прекар 'бело-црвени, гладијатори'
Сојуз Полска Ракометна
Федерација
Тренер Полска Богдан Вента
(од 28 октомври 2004)
Најмногу голови Јерзи Клемпел - 1170
Ранг бр. 11 (95 бод.)
Бои
Kit left arm redshoulders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm redshoulders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Kit body red collar.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 3-то, 1976
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2-ро, 2007
Европско првенство
Настапи 6 (првпат во 2002)
Најдобар резултат 4-то, 2010
Последна поднова на податоците: 21 January 2010.

УчестваУреди

ЛОИУреди

 1. 1972 – 10- место
 2. 1976 – 3-то место  
 3. 1980 – 7-мо место
 4. 2008 – 5-то место

Светско првенствоУреди

 1. 1958 – 5-то место
 2. 1967 – 12-то место
 3. 1970 – 14-то место
 4. 1974 – 4-то место
 5. 1978 – 6-то место
 6. 1982 – 3-то место  
 7. 1986 – 14-то место
 8. 1990 – 11-то место
 9. 2003 – 10-то место
 10. 2007 – 2-ро место  
 11. 2009 – 3-то место  
 12. 2011 – 8-мо место

Европско првенствоУреди

Година Круг Освоено место ОН П И П ПГ ДГ
Португалија 1994 Нема учество
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000
Шведска 2002 Прв круг 15 3 0 0 3 67 83
Словенија 2004 Прв круг 16 3 0 0 3 86 108
Швајцарија 2006 Главен круг 10 6 1 1 4 163 185
Норвешка 2008 Главен круг 7 6 3 1 2 182 172
Австрија 2010 4 8 4 1 3 222 221
Србија 2012 Главен круг 9 6 3 1 2 218 205
Данска 2014 Главен круг 6 7 3 0 4 191 184
Полска 2016
Вкупно 8/12 - 33 11 3 19 1129 1158
*Прикажува изедначени натпревари при кои победата е освоена со пенали.
**Златната позадинска боја означува дека овој куп е освоен. Црвената граница покажува дека купот се одржал на домашен терен.

ЕкипаУреди

Моментален составУреди

Ова е составот за Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Тренер:   Михаел Биглер

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Славомир Шмал (1978-10-02)2 октомври 1978 (воз. 36) 1.90 m 248 2   Виве Тарги Келце
3 ДБ Кржиштов Лијевски (1983-07-07)7 јули 1983 (воз. 31) 1.98 m 147 339   Виве Тарги Келце
6 ЛК Праземислав Крајевски (1987-01-20)20 јануари 1987 (воз. 27) 1.84 m 35 46   Азоти-Пулави
7 ДК Роберт Орзеховски (1989-11-20)20 ноември 1989 (воз. 25) 1.89 m 57 106   Горник Забже
8 ЛБ Карол Биелицки (1982-01-23)23 јануари 1982 (воз. 32) 2.02 m 209 782   Виве Тарги Келце
9 ДБ Андржеј Ројевски (1985-08-20)20 август 1985 (воз. 29) 1.93 m 2 4   СЦ Магдебург
11 ЛК Адам Вишниевски (1980-10-24)24 октомври 1980 (воз. 34) 1.92 m 110 245   Висла Плок
13 П Бартож Јурецки (1979-01-31)31 јануари 1979 (воз. 35) 1.93 m 199 638   СЦ Магдебуг
15 ЛБ Михал Јурецки (1984-10-27)27 октомври 1984 (воз. 30) 2.02 m 154 398   Виве Тарги Келце
16 Г Петар Вижомирски (1988-01-06)6 јануари 1988 (воз. 26) 1.93 m 75 0   Пик Жегед
18 П Петар Грабаржик (1982-10-31)31 октомври 1982 (воз. 32) 2.00 m 76 42   Виве Тарги Келце
20 ЛБ Мариуж Јуркиевиц (1982-02-03)3 февруари 1982 (воз. 32) 1.98 m 136 222   Висла Плок
23 П Камил Сипржак (1991-07-23)23 јули 1991 (воз. 23) 2.08 m 54 76   Висла Плок
26 ДК Михал Дажек (1992-06-27)27 јуни 1992 (воз. 22) 1.80 m 20 24   Висла Плок
45 ДБ Михал Шиба (1988-03-18)18 март 1988 (воз. 26) 1.96 m 26 29   РК Горење
49 ЛБ Петар Чарапковски (1988-03-24)24 март 1988 (воз. 26) 2.03 m 36 69   Виве Тарги Келце

Познати играчиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

 1. 2015 World Championship roster