Европско првенство во ракомет за жени 2012

Европското првенство во ракомет за жени 2012 беше предвидено да се одржи во Холандија од 4 до 16 декември.[1][2]

2012 Европско првенство
во ракомет за жени
Податоци за првенството
Домаќини Србија
Траење4–16 декември
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Црна Гора (1 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Србија
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2381 (50.66 по натпр.)
Гледачи122.604 (2.609 по натпр.)
Најуспешни стрелци Катарина Булатовиќ (ЦГР) (56 гола)
Најдобар играч Ања Един (НОР)

На 4 јуни 2012 година Ракометната Федерација на Холандија ја откажала организацијата на првенството.[3]

По откажувањето, за можни организатори се пријавиле 11 држави: Данска, Исланд, Македонија, Норвешка, Полска, Романија, Русија, Словачка, Србија, Хрватска и Шведска.[4]

На 18 јуни 2012 година, Меѓународната Ракометна Федерација објавила дека Србија ќе биде организатор и домаќин на европското првенство.[5]

Црна Гора ја освои својата прва титула со победата над бранителот на титулата Норвешка со 34–31 во финалето.[6]

Спортски салиУреди

Карта на градовите - домаќини
Групна фаза Елиминациска фаза
Белград Нови Сад Вршац Ниш Белград
Сала Пионир
капацитет: 8,150
Спенс
капацитет: 11,500
Милениумски Центар
капацитет: 5,000
Спортски Центар Чаир
капацитет: 5,000
Белградска Арена
капацитет: 23,000
         

КвалификацииУреди

Квалификациските натпревари се одиграле од септември 2011 до јуни 2012. Според новиот систем кој бил претставен за Европското првенство во ракомет за мажи 2010, сите репрезентации биле вклучени во квалификациите, освен, Холандија која била домаќин пред откажувањето.[3] Репрезентациите биле поделени во 7 групи од кои најдобрите две се квалификувале за европското првенство.

Квалификувани репрезентацииУреди

Држава Квалификувана како Потвредна квалификација Претходни учества1
  Холандија Поранешен домаќин[3] 27 септември 2008 40 (1998, 2002, 2006, 2010)
  Норвешка 01Бранител на титулата 0019 декември 2010 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Хрватска 02Победник во група 6 0024 март 2012 60 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Чешка 02Второпласиран во група 5 0025 март 2012 30 (1994, 2002, 2004)
  Шведска 02Победник во група 5 0025 март 2012 70 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Германија 02Победник во група 1 0030 мај 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Унгарија 02Второпласиран во група 1 0030 мај 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Романија 02Победник во група 2 0030 мај 2012 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010)
  Србија 02Второпласиран во група 2 0030 мај 2012 30 (2006, 2008, 2010)
  Франција 02Победник во група 4 0030 мај 2012 60 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Данска 02Второпласиран во група 6 002 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Шпанија 02Второпласиран во група 7 002 јуни 2012 60 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Украина 02Победник во група 7 003 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Македонија 02Второпласиран во група 4 003 јуни 2012 40 (1998, 2000, 2006, 2008)
  Црна Гора 02Победник во група 3 003 јуни 2012 10 (2010)
  Русија 02Второпласиран во група 3 003 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  Исланд 02На местото на Холандија [5] 003 јуни 2012 10 (2010)
1 Подздебелените букви го означуваат шампионот во таа година.

Извлекување за групиУреди

Извлекувањето на групите било предвидено да се одржи на 6 јуни 2012 година во 14:00 локално време во Ротердам, Холандија.[7] Процедурата при извлкувањето била објавена на 15 мај.[8][9] Извлекувањето на групите било откажано поради откажувањето на Ракометната Федерација на Холандија.[3] Извлекувањето на групите било презакажано на 22 јуни во Монако.[5]

прв шешир втор шешир трет шешир четврти шешир

Групна фазаУреди

Извлекувањето било одржано на 22 јуни 2012 година.[10]

Првите три репрезентации од секоја група влегуваат во главната фаза од првенството, додека последно пласираната репрезентација е елиминирана од првенството.

     Репрезентацијата влегува во главната фаза
     Репрезентацијата е елиминирана

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Норвешка 3 3 0 0 67 62 +5 6
2   Србија 3 2 0 1 79 75 +4 4
3   Чешка 3 1 0 2 68 71 −3 2
4   Украина 3 0 0 3 62 68 −6 0
4 декември 2012
17:45
Украина   22 – 25   Чешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 450
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Боршченко 7 (7–12) Штербова, Лузумова 6
  4×  Извештај   3× 

4 декември 2012
20:15
Норвешка   28 – 26   Србија Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Ригелхут Корен 8 (17–12) Огњеновиќ 9
  3×  1×  Извештај   4× 

6 декември 2012
18:15
Србија   25 – 23   Украина Белградска арена, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Поповиќ, Дамњановиќ 5 (14–10) Манагарова 7
  4×  Извештај   4× 

6 декември 2012
20:15
Чешка   19 – 21   Норвешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 450
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Познарова 5 (12–10) Суланд 8
  4×  Извештај   3× 

8 декември 2012
18:15
Норвешка   18 – 17   Украина Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,554
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Суланд 6 (8–11) Глибко, Боршченко 4
  3×  Извештај   2×  1× 

8 декември 2012
20:15
Србија   28 – 24   Чешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Лекиќ, Поп-Лазиќ 6 (12–15) Черна, Чренкова 6
  3×  Извештај   3× 

Група БУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Франција 3 2 0 1 80 61 +19 4
2   Данска 3 2 0 1 91 84 +7 4
3   Шведска 3 2 0 1 70 65 +5 4
4   Македонија 3 0 0 3 61 92 −31 0
4 декември 2012
18:15
Франција   29 – 16   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 750
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Баудин 8 (15–10) Портјанко 6
  3×  Извештај   2× 

4 декември 2012
20:15
Шведска   27 – 26   Данска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Алм 10 (13–15) Јоргенсен 6
  1×  Извештај   3× 

6 декември 2012
18:15
Македонија   15 – 26   Шведска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Бајрамоска 4 (8–11) Торстенсон 8
  2×  Извештај   2× 

6 декември 2012
20:15
Данска   28 – 27   Франција Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 200
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Норгард, Бургард 7 (15–12) Баудин, Њитам 5
  2×  Извештај   3× 

8 декември 2012
18:15
Шведска   17 – 24   Франција Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 500
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Торстенсон 5 (8–13) Сињате, Менди 4
  2×  Извештај   4× 

8 декември 2012
20:15
Данска   37 – 30   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Аугустесен 8 (17–13) Црвенкоска, Портјанко 7
  3×  Извештај   3× 

Група ЦУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Унгарија 3 2 0 1 83 80 +3 4
2   Шпанија 3 2 0 1 79 73 +6 4
3   Германија 3 1 0 2 58 63 −5 2
4   Хрватска 3 1 0 2 65 69 −4 2
4 декември 2012
18:15
Германија   20 – 23   Шпанија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Литје, Крисијансен (ДАН)
Штеинбах 6 (12–13) Мартин 7
  4×  Извештај   4× 

4 декември 2012
20:15
Хрватска   28 – 27   Унгарија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,800
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Зебиќ 9 (15–14) Томори 9
  3×  Извештај   3× 

5 декември 2012
18:15
Шпанија   25 – 21   Хрватска Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,000
Судии: Бруновски, Чанда (СВК)
Манге 7 (13–10) Зебиќ 7
  3×  Извештај   2× 

5 декември 2012
20:15
Унгарија   24 – 21   Германија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,500
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Гербиц 9 (11–14) Заф 5
  2×  Извештај   3× 

7 декември 2012
18:15
Унгарија   32 – 31   Шпанија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 3,700
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Томори 12 (17–14) Мартин 7
  3×  Извештај   2× 

7 декември 2012
20:15
Хрватска   16 – 17   Германија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,100
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Зебиќ 5 (7–8) Аугзбург 4
  3×  Извештај   3× 

Група ДУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Црна Гора 3 3 0 0 79 63 +16 6
2   Русија 3 1 1 1 78 72 +6 3
3   Романија 3 1 1 1 63 63 0 3
4   Исланд 3 0 0 3 56 78 −22 0
4 декември 2012
18:05
Црна Гора   26 – 16   Исланд Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 2,800
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Булатовиќ 7 (10–7) Брагадотир 5
  3×  Извештај   3× 

4 декември 2012
20:15
Романија   21 – 21   Русија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,200
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Куреа 9 (12–7) Хмурова 6
  3×  Извештај   3× 

5 декември 2012
18:05
Русија   27 – 30   Црна Гора Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 1,000
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Постнова 5 (14–20) Кнежевиќ, Радичевиќ 6
  1×  Извештај   3× 

5 декември 2012
20:15
Исланд   19 – 22   Романија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 2,700
Судии: Лутје, Кристијансен (ДАН)
Јонсдотир 5 (13–15) Брадеану 7
  3×  Извештај   4× 

7 декември 2012
18:05
Русија   30 – 21   Исланд Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Постнова, Сен 5 (15–8) Јонсдотир 4
  2×  Извештај   3× 

7 декември 2012
20:15
Романија   20 – 23   Црна Гора Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 4,000
Судии: Бруновски, Чанда (СВК)
Брадеану 6 (10–9) Булатовиќ 9
  4×  Извештај   3× 

Главна фазаУреди

     Тимови кои играат во полуфинале.
     Тимови кои играат за петто место.
     Тимот е елиминиран.

Сите саатници се локални (UTC+1).

Група IУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Норвешка 5 4 0 1 140 124 +16 8
2   Србија 5 3 1 1 124 118 +6 7
3   Данска 5 3 0 2 148 146 +2 6
4   Шведска 5 2 1 2 127 127 0 5
5   Франција 5 2 0 3 111 115 −4 4
6   Чешка 5 0 0 5 121 141 −20 0
10 декември 2012
16:10
Чешка   30 – 33   Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 400
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Кнедликова, Кутлвашрова 6 (12–13) Норгард 10
 4×  Извештај   2× 

10 декември 2012
18:10
Норвешка   30 – 19   Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 500
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Суланд 7 (14–10) Баудин 5
  3×  Извештај   3× 

10 декември 2012
20:10
Србија   23 – 23   Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Рајовиќ 5 (13–14) Торстенсон 8
  2×  Извештај  2× 

11 декември 2012
16:10
Чешка   22 – 24   Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 800
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Чренкова 4 (10–14) Ајглон 6
  4×  Извештај   3× 

11 декември 2012
18:10
Норвешка   28 – 25   Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,200
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Един 9 (12–14) Гулден 10
  3×  Извештај  3× 

11 декември 2012
20:10
Србија   29 – 26   Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Дамњановиќ 8 (16–14) Јоргенсен 5
  4×  Извештај   2× 

13 декември 2012
16:10
Чешка   26 – 35   Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,500
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Чренкова 7 (14–14) Фогелстром 7
  3×  Извештај   3× 

13 декември 2012
18:10
Србија   18 – 17   Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 8,000
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Рајовиќ 5 (10–6) Сињате 4
  3×  Извештај   4× 

13 декември 2012
20:10
Норвешка   33 – 35   Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 2,500
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Суланд, Алштад 6 (17–15) Бургард 8
 3×  Извештај  3× 

Група IIУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Црна Гора 5 4 0 1 128 123 +5 8
2   Унгарија 5 3 0 2 132 130 +2 6
3   Русија 5 1 3 1 130 127 +3 5
4   Германија 5 2 1 2 119 116 +3 5
5   Романија 5 1 1 3 114 120 −6 3
6   Шпанија 5 1 1 3 128 135 −7 3
9 декември 2012
16:15
Шпанија   26 – 31   Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 700
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Фернандез, Манге 5 (12–15) Неагу, Куреа 7
  3×  Извештај   2×  1× 

9 декември 2012
18:15
Унгарија   26 – 28   Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Шушчански 8 (9–15) Радичевиќ 9
  3×  1×  Извештај   2×  2× 

9 декември 2012
20:15
Германија   26 – 26   Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 600
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Штеинбах 9 (16–13) Хмурова 6
  3×  Извештај   3× 

11 декември 2012
16:15
Шпанија   25 – 25   Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 800
Судии: Црновевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Мартин 11 (13–14) Постнова 7
  3×  Извештај   3×  1× 

11 декември 2012
18:15
Германија   27 – 20   Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Штеинбах 7 (14–9) Булатовиќ 6
  3×  Извештај   3× 

11 декември 2012
20:15
Унгарија   25 – 19   Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Вертен 7 (14–12) Неагу, Нечита 6
  3×  Извештај   3× 

13 декември 2012
16:15
Шпанија   23 – 27   Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Фернандез 7 (16–13) Булатовиќ 6
  4×  Извештај   4× 

13 декември 2012
18:15
Германија   25 – 23   Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Штеинбах 8 (16–9) Вадинеану, Нечита 7
  3×  Извештај   4×  1× 

13 декември 2012
20:15
Унгарија   25 – 31   Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Редеи Шос 5 (11–13) Илијина 7
  3×  Извештај   3× 

Елиминациона фазаУреди

ТабелаУреди

  Полуфинале Финале
             
15 декември
   Норвешка 30  
   Унгарија 19  
 
16 декември
       Норвешка 31
     Црна Гора (Прод) 34
Трето место
15 декември 16 декември
   Србија 26    Унгарија (Прод)  41
   Црна Гора 27      Србија  38

ПолуфиналеУреди

15 декември 2012
14:30
Норвешка   30 – 19   Унгарија Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Един, Ригелхут Корен 6 (16–11) Гербиц 6
  3×  Извештај   3× 

15 декември 2012
17:00
Србија   26 – 27   Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 13,000
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Филиповиќ 7 (14–13) Кнежевиќ 8
  3×  Извештај   4× 

Натпревар за петто местоУреди

15 декември 2012
12:00
Данска   32 – 30   Русија Белградска арена, Белград
Гледачи: 800
Судии: Мариќ, Нашиќ (СРБ)
Норгард, Бургард 8 (15–15) Сен 6
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за трето местоУреди

16 декември 2012
14:30
Унгарија   41 – 38 (Прод.)   Србија Белградска арена, Белград
Гледачи: 11,000
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Редеи Шос 9 (21–19) три играчи 7
  4×  Извештај   4× 

Прод.: 33–33 Прод.: 8–5

ФиналеУреди

16 декември 2012
17:00
Норвешка   31 – 34 (Прод.)   Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 10,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Алштад 11 (11–12) Кнежевиќ 10
  3×  Извештај   4× 

Прод.: 24–24 Прод.: 4–4, 3–6

Распоред и статистикаУреди

Конечен РаспоредУреди

    Црна Гора
    Норвешка
    Унгарија
4   Србија
5   Данска
6   Русија
7   Германија
8   Шведска
9   Франција
10   Романија
11   Шпанија
12   Чешка
13   Хрватска
14   Украина
15   Исланд
16   Македонија
 

Тим на првенствотоУреди

Други наградиУреди

Најдобри стрелциУреди

Место Име Тим Голови Шутеви %
1 Катарина Булатовиќ   Црна Гора 56 119 47%
2 Анита Гербиц   Унгарија 41 70 59%
Милена Кнежевиќ   Црна Гора 87 47%
4 Јованка Радичевиќ   Црна Гора 40 61 66%
5 Лин Јерум Суланд   Норвешка 39 76 51%
6 Ен Грете Норгард   Данска 37 51 73%
Жужана Томори   Унгарија 66 56%
8 Ања Един   Норвешка 34 61 56%
9 Изабел Гулден   Шведска 33 56 59%
Андреа Лекиќ   Србија 57 58%
Лаура Штеинбах   Германија 56 59%

Извор: SportResult.com

Најдобри голманиУреди

Место Име Тим % Одбрани Шутеви
1 Катја Шулке   Германија 41% 45 111
2 Катрин Лунде Харалдсен   Норвешка 40% 99 247
3 Талида Толнаи   Романија 38% 41 108
4 Линда Прадел   Франција 37% 22 59
5 Катарина Томашевиќ   Србија 36% 98 275
6 Сесилија Грубстром   Шведска 35% 61 174
Ева Киш   Унгарија 34 97
Барбора Раникова   Чешка 77 221
Паула Унгуреану   Романија 38 109
Марина Вукчевиќ   Црна Гора 34 97
Клара Волтеринг   Германија 36 102

Извор: SportResult.com

НаводиУреди

  1. Europees kampioenschap handbal voor vrouwen 2012 in Nederland
  2. EK handbal 2012 naar Nederland
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „EHF EURO 2012 official statement“. eurohandball.com. 2012-06-04.
  4. „Eleventh nation registers interest“. eurohandball.com. 2012-06-06.
  5. 5,0 5,1 5,2 „Serbia to host Women's EHF EURO 2012“. eurohandball.com. 2012-06-18.
  6. „Montenegro take EHF EURO 2012 crown“. eurohandball.com. 2012-12-17.
  7. „EHF EURO 2012 draw date confirmed“. eurohandball.com. 2012-05-11.
  8. „EHF EURO 2012 draw procedure released“. eurohandball.com. 2012-05-15.
  9. Draw Procedure
  10. „Draw for Women's 2012 EURO conducted“. eurohandball.com. 2012-06-22.

Надворешни врскиУреди