Црква „Св. Климент Охридски“ - Видовиште

црква во селото Видовиште

Свети Климент Охридски — најновата селска црква во кочанското село Видовиште.[1] Се наоѓа на сред село во месноста викана Магила, веднаш позади селскиот дом. Црквата е изградена во 2012 година, под целосно ктиторство на Општина Зрновци.[2]

Свети Климент Охридски
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба

Карта

Место Видовиште
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Изградба 2012
Ктитор Општина Зрновци
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Камен темелник за изградба на нова црква во с. Мородвис – Општина Зрновци“. Брегалничка епархија. јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 2013-05-14.

Поврзано уреди