Прва македонска кошаркарска лига

кошаркарско натпреварување

Првата македонска кошаркарска лига позната и како Прва лига мажи е кошаркарско натпреварување од највисок ранг во Македонија.

Моментална сезона или издание:
Прва македонска кошаркарска лига 2020/21
СпортКошарка
Основана1992
Број на екипи11
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (7. титула)
Најмногу титулиРаботнички (15 титули)
ТВ-партнер(и)МРТ 3
Поврзани натпреварувања
ОсновачМКФ
Порталmkf.mk

Историја

уреди

Пред македонската независност во 1991, македонските кошаркарски екипи се натпреварувале во Првата југословенска лига, Првата Б југословенска лига, Втората југословенска лига, организирани од Кошаркарската Федерација на Југославија, како и во Македонската републичка лига која била организирана од Кошаркарскиот Сојуз на Македонија.

Формат

уреди

Во сезоната 2019/20, во Првата лига (првиот дел) настапуваат десет кошаркарски екипи. Првите шест екипи обезбедуваат пласман во Супер лигата. Последните четири екипи од првиот дел играат плеј-аут. Последно пласираната екипа отпаѓа од натпреварувањето за следната сезона. Претпоследно пласираната екипа од плеј-аутот игра бараж со второпласираната од Втората лига за опстанок/унапредување за следната сезона. Првите четири екипи од Супер лигата обезбедуваат пласман во разигрувањето. Полуфиналето и финалето се игра до три победи без можност на предност.

Сегашна сезона 2023/2024

уреди
Екипа
МЗТ Скопје Аеродром
Вардар
Феникс 2010
Гостивар
Пелистер
Навико Академија ФМП
Чаир 2030
Охрид
Еуро Никел 2005
ТФТ Скопје
Работнички
Кожув

Финале

уреди
Сезона Почнал на домашен терен Рез. Почнал на гостински терен Прв во лигашкиот дел Победи-
порази
1992/93 Годел Работнички 3-2 МЗТ Хепос Годел Работнички
1993/94 Годел Работнички 3-2 Кочани Деликатес Годел Работнички
1994/95 Годел Работнички 3-2 Деликатес Годел Работнички
1995/96 Годел Работнички 3-0 МЗТ Аеродром Годел Работнички
1996/97 Годел Работнички 4-1 Жито Вардар Годел Работнички
1997/98 Годел Работнички 3-2 МЗТ Аеродром Годел Работнички
1998/99 МЗТ Бос Аеродром 2-3 Годел Работнички МЗТ Бос Аеродром
1999/00 Никол Ферт 3-2 Годел Работнички Никол Ферт 23-5
2000/01 Работнички 3-0 МЗТ Аеродром 2000 Работнички
2001/02 Фершпед Работнички 4-2 Куманово Фершпед Работнички 23-5
2002/03 Фершпед Работнички 4-0 Поло Трејд Фершпед Работнички 24-4
2003/04 МЗТ Аеродром 2000 1-4 Фершпед Работнички МЗТ Аеродром 2000 21-7
2004/05 Фершпед Работнички 4-2 Вардар Осигурување Фершпед Работнички 26-2
2005/06 Фершпед Работнички 4-1 Вардар Осигурување Фершпед Работнички
2006/07 Струмица 2005 4-1 Фершпед Работнички Струмица 2005 21-5
2007/08 Фени Индустри 4-3 Струмица 2005 Фени Индустри 26-4
2008/09 Фени Индустри 2-4 Фершпед Работнички Фени Индустри 23-3
2009/10 Вардар Осигурување 3-4 Фени Индустри Вардар Осигурување 23-3
2010/11 Фени Индустри 4-1 Работнички Фени Индустри 26-2
2011/12 МЗТ Аеродром 4-1 Фени Индустри МЗТ Аеродром 22-4
2012/13 МЗТ Аеродром 4-0 Кожув МЗТ Аеродром 9-1
2013/14 МЗТ Аеродром 3-1 Работнички МЗТ Аеродром 10-0
2014/15 МЗТ Аеродром 3-0 Куманово 2009 МЗТ Аеродром 19-7
2015/16 МЗТ Аеродром 3-1 Куманово 2009 МЗТ Аеродром 24-4
2016/17 МЗТ Аеродром 3-2 Карпош Соколи 2000 МЗТ Аеродром 9-1
2017/18 Работнички 3-0 МЗТ Аеродром Работнички 30-2
2018/19 МЗТ Аеродром 3-0 Работнички МЗТ Аеродром 25-5
2019/20 Прекината сезона[1]

Клупска статистика

уреди

Список на прваци и видепрваци

уреди
Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Работнички 15 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009, 2018 5 2000, 2007, 2011, 2014, 2019
2. МЗТ Аеродром 7 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019 7 1993, 1996, 1998, 1999, 2001, 2004, 2018
3. Фени Индустри 3 2008, 2010, 2011 2 2009, 2012
4. Струмица 2005 1 2007 2 2003, 2008
5. Гостивар 1 2000 / /
6. Куманово 2009 / / 3 2002, 2015, 2016
=7. Кочани Деликатес / / 2 1994, 1995
=7. Вардар / / 2 2005, 2006
=9. Жито Вардар / / 1 1997
=9. Вардар Осигурување / / 1 2010
=9. Кожув / / 1 2013
=9. Карпош Соколи 2000 / / 1 2017
 • со задебелени букви се моменталните учесници во Првата Лига
 • со коси букви се распаднатите клубови

Графиконска статистика

уреди

Титули според проценти

 

Титули според клуб (%)

  Работнички (&1000000000005357100000053,571%)
  МЗТ Аеродром (&1000000000000002500000025%)
  Еуро Никел 2005 (&1000000000001071400000010,714%)
  Струмица 2005 (&100000000000357140000003,5714%)
  Гостивар (&100000000000357140000003,5714%)
  Недоделена (&100000000000357140000003,5714%)
Вицепрваци според проценти


 

Вицепрваци според клуб (%)

  Работнички (&1000000000017857100000017,8571%)
  МЗТ Аеродром (&1000000000000002500000025%)
  Еуро Никел 2005 (&100000000000714280000007,1428%)
  Струмица 2005 (&100000000000714280000007,1428%)
  Куманово 2009 (&1000000000010714200000010,7142%)
  Кожув (&100000000000357140000003,5714%)
  Вардар (&100000000000714280000007,1428%)
  Вардар Осигурување (&100000000000357140000003,5714%)
  Карпош Соколи (&100000000000357140000003,5714%)
  Кочани Деликатес (&100000000000714280000007,1428%)
  Жито Вардар (&100000000000357140000003,5714%)
  Неопределен (&100000000000357140000003,5714%)

Титули според децениии
1
2
3
4
5
6
7
1990-ти
2000-ти
2010-ти
 •   Работнички
 •   МЗТ Аеродом
 •   Еуро Никел 2005
 •   Струмица 2005
 •   Гостивар
Вицепрваци според децениии
1
2
3
4
1990-ти
2000-ти
2010-ти
 •   Работнички
 •   МЗТ Аеродом
 •   Еуро Никел 2005
 •   Струмица 2005
 •   Куманово
 •   Кожув
 •   Вардар
 •   Вардар Осигурување
 •   Карпош Соколи
 •   Кочани Деликатес
 •   Жито Вардар

Поединечна статистика

уреди

Најкорисни играчи на финалето, сезоната и тренери освојувачи

уреди
Сезона МВП на финалето/
разигрувањето
МВП на сезоната Тренер-првак
1992/93   Александар Књазев
1993/94   Александар Књазев (2)
1994/95   Марин Докузовски
1995/96   Марин Докузовски (2)
1996/97   Тихомир Матевски
1997/98   Марин Докузовски (3)
1998/99   Марин Докузовски (4)
1999/00   Мирослав Георгиевски
2000/01   Ѓорѓи Чековски   Стерија Андоновски
2001/02   Ѓорѓи Чековски (2)   Стерија Андоновски (2)
2002/03   Марин Докузовски (5)
2003/04   Александар Димитровски   Стерија Андоновски (3)
2004/05   Тони Симиќ   Јорданчо Давитков
2005/06   Диме Тасовски   Јорданчо Давитков (2)
2006/07   Златко Гоцевски   Златко Гоцевски   Власиос Влаикидис
2007/08   Доналд Кол   Доналд Кол   Емил Рајковиќ
2008/09   Диме Тасовски (2)   Марин Докузовски (6)
2009/10   Дамјан Стојановски   Емил Рајковиќ (2)
2010/11   Војдан Стојановски   Душан Кнежевиќ   Емил Рајковиќ (3)
2011/12   Тодор Гечевски   Александар Тодоров
2012/13   Тодор Гечевски   Дамјан Стојановски   Алеш Пипан
2013/14   Дамјан Стојановски (2)   Стефан Синовец   Зоран Мартиќ
2014/15   Сеад Шеховиќ и
  Марко Симоновски
  Ѓорѓи Чековски   Алеш Пипан (2)
2015/16   Дамјан Стојановски (3)   Карло Враговиќ   Александар Јончевски
2016/17   Шарлон Клоф   Ѓорѓе Дреновац   Анте Назор
2017/18   Расел Робинсон   Чавдар Костов   Марин Докузовски (7)
2018/19   Дамјан Стојановски (4)   Чавдар Костов (2)   Ѓорѓи Кочов
2019/20 Недоделена[1]   Дамјан Стојановски (2) /

Извор: eurobasket.com

Играчи со три или повеќе трофеи

уреди

Забелешка: Оваа табела е нецелосна

Титули Играч Сезони
10 Марјан Ѓуров 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2011
Огнен Стојановски 2003, 2004, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
9 Горан Веселиновски 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009
Горан Самарџиев 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2011
Ѓорѓи Чековски 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2012, 2013, 2014, 2018
8 Тони Симиќ 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009
7 Јорданчо Давитков 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000
Срѓан Станковиќ 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2005
Ѓорѓи Кочов 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2012
6 Дејан Јовановски 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2006
5 Ѓорѓе Војновиќ 1994, 1995, 1996, 1997, 1998
Кирил Павловски 2001, 2002, 2003, 2005, 2006
Александар Димитровски 2003, 2004, 2005, 2008, 2009
Бојан Трајковски 2004, 2005, 2006, 2009, 2010
Диме Тасовски 2004, 2005, 2006, 2009, 2011
Тодор Гечевски 2000, 2004, 2012, 2013, 2014
Дамјан Стојановски 2013, 2014, 2015, 2016, 2019
Љубомир Младеновски 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
4 Душан Боцевски 1994, 1995, 1996, 1997
Перо Блажевски 1993, 1994, 1995, 1998
Емил Рајковиќ 1997, 1999, 2001, 2002
Горјан Марковски 2013, 2014, 2015, 2016
Кирил Николовски 2013, 2014, 2015, 2018
3 Емил Рајковиќ 1997, 1999, 2001
Ристе Стефанов 2003, 2004, 2005
Дејан Вегов 2003, 2005, 2006
Слободан Михајловски 2008, 2010, 2011
Тони Грнчаров 2007, 2009, 2012
Ефтим Богоев 2007, 2010, 2013
Адем Мекиќ 2015, 2016, 2017
Дарко Соколов 2010, 2011, 2019
Марко Симоновски 2015, 2017, 2019
 • Со задебелени букви се активните кошаркари
 • Со коси букви се пензионираните кошаркари

Кошаркари кои оствариле преку десет поени, скокови и додавања (трипл дабл)

уреди
Играч Како член на Против Сезона Фаза на Првенство Учинок
  Едис Нури Карпош Соколи 2000 Вардар 2007/08[1] Регуларен дел 15 поени, 11 скокови, 10 додавања
  Димитар Караџовски (2) Свислајон Пелистер 2008/09[2] Прва лига
Кожув Вардар 2020/21 Прва лига 15 поени, 10 скокови, 11 додавања
  Горан Самарџиев Фени Индустри Торус 2009/10 Разигрување - полуфинале 17 поени, 10 скокови, 10 додавања
  Горан Главчев Блокотехна НБ Струмица 2017/18 Прва лига 16 поени, 10 скокови, 10 додавања
  Никола Караколев Кожув Вардар 2018/19 Прва лига 15 поени, 10 скокови, 10 додавања
  Предраг Самарџиски МЗТ Аеродром Гостивар Разигрување - полуфинале 18 поени, 13 скокови, 10 додавања
  Адем Мекиќ Пелистер МЗТ Уни Банка (II) 2019/20 Прва лига 21 поени, 12 скокови, 11 додавања

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола), поради безбедноста на кошаркарските работници, одлучила привремено да ги суспендира кошаркарските натпреварувања организирани од Федерацијата.[3] На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[4][5]

Наводи

уреди
 1. „Анализа : Третото место на дофат!“. ohridnews.com преку web.archive.org. 23 март 2008. Архивирано од изворникот на 2021-01-05. Посетено на 6 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „„Трипл-дабл" на Караџовски, Кожув го среди и Вардар!“. gol.mk преку web.archive.org. 20 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-06. Посетено на 6 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди