Машка кошаркарска репрезентација на Ангола

Машката кошаркарска репрезентација на Ангола ја претставува Ангола на меѓународните кошаркарски првенства. Репрезентацијата е под раководство на Кошаркарската федерација на Ангола и е член на ФИБА од 1979. Моментално Ангола е на 13 место во светот и е најдобар африкански тим.

Ангола

Ангола

Ранг листа на ФИБА: 15 2
Член на ФИБА од: 1979
ФИБА зона ФИБА Африка
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Ангола
Тренер: Жаиме Ковилја
Олимписки игри
Учества 5
Медали нема
Светско првенство
Учества 6
Медали нема
Африкански првенство во кошарка
Учества 16
Медали Gold medal africa.svg злато: 1989, 1992, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009
Silver medal africa.svg сребро: 1983, 1985, 2011
Bronze medal africa.svg бронза: 1987, 1997


УчестваУреди

Летни олимписки игриУреди

Светско првенствоУреди

Африканско првенствоУреди

Ангола учествувала 16 пати на Африканското првенство и зела 10 злата, 3 сребра и 2 бронзи.

ПоврзаноУреди