Црква „Св. Троица“ - Мородвис

црква во селото Мородвис

Свети Троица — селска црква во кочанското село Мородвис. Започнато е со нејзина изградба во 2012 година под ктиторство на Општина Зрновци.[1] Осветувањето на камен-темелникот било на 3. ден Духовден на 5 јуни 2012 година.[2] Завршена е во август 2014 година.[3] Црквата е осветена на две недели пред Велигден во март 2015 година.[4] Се наоѓа на сред село, веднаш до подрачното основно училиште.

Свети Троица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба

Карта

Место Мородвис
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 2012
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. „Отчет 2009 - 2012“ (PDF). Општина Зрновци. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-22. Посетено на 2013-05-14.
  2. „Камен-темелник за изградба на нова црква во с. Мородвис – Општина Зрновци“. Брегалничка епархија. јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 2013-05-14.
  3. „Заврши изградбата на црквата „Св. Троица" во село Мородвис“. Канал 8 ТВ. Архивирано од изворникот на 2020-07-05. Посетено на 2020-04-20.
  4. „Осветена црквата "Св. Троица" во Мородвис“. Канал 8 ТВ. Архивирано од изворникот на 2020-08-19. Посетено на 2020-04-20.

Поврзано уреди