<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

20 ноември — 324-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (325-и во престапна година). Остануваат 41 денови до крајот на годината.

Настани:

1959  Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето, документ со кој се утврдени не само принципите за заштита на децата во светот, туку е и основан за помош на милиони деца. Со текот на годините со финансиска помош од Детскиот фонд се опремени многу здравствени центри во светот.
1959  Велика Британија, Норвешка, Шведска, Данска, Австрија, Португалија и Швајцарија во Стокхолм потпишаа Конвенција за формирање Европско здружение за слободна трговија (ЕФТА).
1970  Излезе првиот број на „Екран“, како седмичен колор прилог на весникот „Нова Македонија“ за ТВ, филм, радио и естрада. Од бр. 226 од 14 март, 1975 година излегува одделно од „Нова Македонија“ како ревија за РТВ, филм, сценски уметности и естрада.
1991  Во Скопје, во Собранието на Република Македонија, свечено е прогласен Уставот на Република Македонија, усвоен на 17.11.1991 година.
1993  Авион од типот „Јаковлев 42“ на македонската авиокомпанија „Авиоимпекс“ се сруши во близина на охридскиот аеродром. Во несреќата го загубија животот 115 лица .
1995  Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, стана полноправен член на Меѓународната хелсиншка федерација.
2001  Во Тетово е официјално отворен Универзитетот на Југоисточна Европа.

Родени:

270  Максимин Дајаримски цар.
1851  Маргарита Савојскакралица на Италија.
1761  Пиј VIIIримски папа.
1902  Назим Хикмет — турски поет.
1902  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1906  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец.
1916  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1924  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите († 2010)
1925  Маја Плисецкаја — руска и советска балерина.
1925  Роберт Кенеди — американски политичар.
1938  Тома Здравковиќ — српски фолк-пејач.
1939  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
1945  Патријарх Кирилпатријарх на Руската православна црква.
1946  Дјуан Алман - американски рок-гитарист.
1953  Халид Бешлиќ — босански фолк-пејач.
1976  Горан Станковски — македонски фудбалер.
1979  Бојана Поповиќ — црногорска ракометарка.
1979  Арпад Штербик — српски и шпански ракометар.
1989  Дмитри Житников — руски ракометар.
1990  Лука Степанчиќ —хрватски ракометар.
1996  Денис Закарија — швајцарски фудбалер.

Починале:

1316  Јован IIкрал на Франција.
1865  Франческо Маноел да Силва — познат бразилски композитор.
1894  Антон Григорјевич Рубинштајн — руски клавирски виртуоз и композитор — основач на конзерваториумот во Петроград.
1910  Лав Николаевич Толстој — руски писател и општествен реформатор.
1925  Александра Данска — кралица на Обединетото Кралство.
1944  Јован М. Алексоски — македонски партизан.
1947  Волфганг Борхерт — германски поет.
1975  Франсиско Франко — шпански диктатор.
1978  Џорџо де Кирико — италијански сликар.
2000  Вјачеслав Котјоночкин — руски режисер и аниматор.
2006  Роберт Алтман — американски филмски режисер.
2021  Мерима Његомир — српска фолк-пејачка.

Празници: