Нагасаки (јап. 長崎市) — град во Јапонија во перфектурата Нагасаки. Се наоѓа на југоисточниот брег на островот Кјушу. Според попусот на населението од 2005 година во градот живееле 442,624 жители.

Нагасаки
長崎
Core city
長崎市 · Nagasaki City
Nagasaki's waterfront area
Nagasaki's waterfront area
Знаме на Нагасаки
Location of Nagasaki in Nagasaki Prefecture
Location of Nagasaki in Nagasaki Prefecture
Нагасаки is located in Јапонија
Нагасаки
Нагасаки
 
Координати: 32°47′N 129°52′E / 32.783° СГШ; 129.867° ИГД / 32.783; 129.867
ЗемјаJapan
RegionKyushu
PrefectureNagasaki Prefecture
DistrictN/A
Управа
 • MayorTomihisa Taue (2007-)
Површина
 • Вкупна406,35 км2 (15,689 ми2)
 • Земјишна241,20 км2 (9,310 ми2)
 • Вода165,15 км2 (6,376 ми2)
Население (January 1, 2009)
 • Вкупно446.007
 • Густина1.100/км2 (3,000/ми2)
Час. појасJapan Standard Time (UTC+9)
- TreeChinese tallow tree
- FlowerHydrangea
Phone number095-825-5151
Address2-22 Sakura-machi, Nagasaki-shi, Nagasaki-ken
850-8685
Мреж. местоwww1.city.nagasaki.nagasaki.jp

На градот на 9 август 1945 година била фрлена атомска бомба, која усмртила веднаш 39,000 луѓе, а за 75,000 се верува дека починале накнадно од здобиеното зрачење.

Градот во Јапонија бил центар преку која Јапонија во средниот век била во контакт со надворешниот свет. Затоа и бил најголем католички град на Јапонија, до забраната на католицизмот.

Историја

уреди

Властелинот (дајмјо) од католичка вероисповед во 1568 г. основал пристаниште во Нагасаки. Португалците веќе во 1571 година го користат истото. Пристаништето во 1579 година било предадено на језуитската администрација. Градот во Јапонија стана језуитска колонија, а пристаништето под админситративна и воена команда на језуитите.

Тојотоми Хидејоши во 1587 година пристигнал на Кјушу во својата кампања за обединвуање на Јапонија. Тој забележал преголемо католичко влијание во јужниот дел на Јапонија, а посебно активно и арогантвно влијание на језуитите. Хидејоши наредил да се протераат сите мисионери и градот да се стави под негова контрола. Меѓутоа тоаа наредба била доста слабо спроведена, така да населението на Нагасаки останало католичко.

Кога во 1596 година Хидејоши дознал од еден навигатор на шпански брод дека претстои инвазија на Шпанци и Португалци во Јапонија тој убил 36 католици во Нагасаки.

Прогон на Португалците

уреди

Кога Токугава Ијејасу ја презел бласта бил толерантан, бидејќи му помогнале многу Јапонци кои биле католици, посебно католичките даимјо самураи. Во Шиманара побуната во 1637 година учество зеле многу селани католици. Токугава сметал дека Португалија стои зад самураите и селаните и ги протерал сите Португалци од Јапонија, а католицизмот го забранил како религија.

Наместо Португалците била прифатена трговија со Холанѓаните, бидејќи не се католици. Холанѓаните ја презеле трговијата на Јапонија со целиот свет. Во 1720 година било овозможено проучување на холандскиот јазик и користење на холандсски книги, така да Нагасаки станал главен центар на изучување на европската наука и уметност.

Атомска бомба

уреди
 
Од експлозијата на атомската бомба над Нагасаки се створила печурка висока 20 километри.

На 9 август 1945 година во 11:02 на Нагасаки била фрлена атомска бомба, која одмах усмртила 39,000 луѓе, а за 75,000 се смета дека починале накнадно од задобивање на зрачењето. Тоа била втора атомска бомба фрлена на Јапонија. Бомбата имала сила од 22 килотони ТНТ и била имплозиона плутониоумова бомба.

Мета за нападот бил Кокура, но затоа што било облачно земена е втората мета од листата, а тоа бил градот Нагасаки. Иако бомбата била фрлена појака од онаа на Хирошима, поради планинскиот терен разорувањето било многу помало од онаа во Хирошима.

Градот во Јапонија поново бил изграден по војната. Нагасаки останал пристанишки град со силна бродоградилишна индустрија.

   

Население

уреди

Според податоците од пописот од 2005 година, во градот живееле 442,624 жители.

Кретање броја становника
1995. 2000. 2005. 2012.
475.259[1] 457.486[1] 442.624[1] 5.555.555

Нагасаки како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Кошмарот од Нагасаки“ (Nagasaki Nightmare) - песна на групата „Крас“ (Crass) од 1982 година.[2]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Population Census“. StatisticsBureau.
  2. Crass - Nagasaki Nightmare - YouTube (пристапено на 14.5.2018)