17 век

век
(Пренасочено од XVII век)
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

17 век — век што траел од 1 јануари 1601 до 31 декември 1700 година, според грегоријанскиот календар. Тој спаѓа во раниот модерен период во Европа и на тој континент (чие влијание врз светот започнало да се зголемува) се одликува со барокното културно движење, Холандската Златна Доба, владеењето на Луј XIV, Научната револуција, а според некои историчари, и Општата криза. Најголеми воени конфликти биле Триесетгодишната војна[1], Големата турска војна и Холандско-португалската војна. Во текот на овој период, исто така започнала интензивната европската колонизација на Америка, вклучително и експлоатацијата на сребрените депозити, што резултирало со зголемување на инфлацијата[2].

Основан е градот Нов Амстердам во 1664 година. Под британска управа, градот бил преименуван како Њујорк.
Мијамото Мусаши, јапонски самурајски воин
Сцена од лед, Холандска Република, прва половина на 17 век
Персискиот амбасадор за време на неговото влегување во Краков за свадбените церемонии на кралот Сигизмунд III во 1605 година
Католичкиот генерал Албрехт Валенштајн
Рене Декарт со кралицата Кристина Шведска.
Јаков I од Англија и VI од Шкотска
Михаил Романов
Битката кај Нердлинген резултира со католичка победа
Карта на Европа во 1648 година
Мехмед IV
Жил Мазарен
Богдан Хмелницки (лево) со Тугај-беј (десно)
Кримски Татари против силите на Полска

Во исламскиот свет, силата на Османлиите, Сефевидите и Могулите се зголемила. Во Индија Маратите доминирале на политичката сцена од средината од 17 век до почетокот на XIX век. Во Јапонија, Токугава Ијејасу го основал Шогунат Токугава на почетокот на векот, започнувајќи го периодот Едо. Во Кина, династијата Минг на колапсот била оспорена од серија освојувања предводени од манџурискиот војвода Нурхаки.

Во европската политика доминирало Кралство Франција од Луј XIV, каде што кралската власт била зацврстена. Полуфеодалниот територијален француски благородник бил ослабен и потчинет на моќта на апсолутна монархија преку реинвенција на Версајската палата. Луј XIV ги проширил границите на Франција. Во текот на овој век англискиот монарх станал симболична фигура, а Парламентот бил доминантна сила во владата.

Настани

уреди

1606: Холандска источноиндиска компанија влегува во сојуз со Џохорскиот султанат.

1606: Шпанската флота ги освпјува Тернате и Тидоре[3].

 
Поглед кон Кантон во Холандската источноиндиска компанија, 1665
 
Француската инвазија на Холандија
 
Опсада на Виена (1683).
 
Смртта на Карпош

Личности

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. „The Thirty-Years-War“. Western New England College. Архивирано од изворникот на 1999-10-09. Посетено на 2008-05-24.
  2. „The Seventeenth-Century Decline“. The Library of Iberian resources online. Посетено на 13 August 2008.
  3. 3,0 3,1 Ricklefs (1991), page 28
  4. Ricklefs (1991), page 29
  5. History of UST UST.edu.ph. Retrieved December 21, 2008.
  6. The Tatar Khanate of Crimea
  7. Miller, George (ed.) (1996). To The Spice Islands and Beyond: Travels in Eastern Indonesia. New York: Oxford University Press. стр. xvi. ISBN 967-65-3099-9.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  8. Alan Macfarlane (1997). The savage wars of peace: England, Japan and the Malthusian trap. Wiley . p. 64. ISBN 0-631-18117-2
  9. Ricklefs (1991), page 63