< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1632 (MDCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1632 година од новата ера, 632. од вториот милениум, 32. од XVII век и трета од 1630-тите.

1632 во разни календари
Грегоријански календар1632
MDCXXXII
Ab urbe condita2385
Ерменски календар1081
ԹՎ ՌՁԱ
Асирски календар6382
Балиски календар1553–1554
Бенгалски календар1039
Берберски календар2582
Будистички календар2176
Бурмански календар994
Византиски календар7140–7141
Кинески календар辛未(мет. коза)
4328 или 4268
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4329 или 4269
Коптски календар1348–1349
Етиопски календар1624–1625
Еврејски календар5392–5393
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1688–1689
 - Сачка ера1553–1554
 - Кали-југа4732–4733
Холоценски календар11632
Игбоански календар632–633
Ирански календар1010–1011
Исламски календар1041–1042
Јапонски календарКанеј 9
(寛永9年)
Јавански календар1553–1554
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3965
Мингуо-календар280 пред Р. Кина
民前280年
Нанакшахи164
Тајландски сончев календар2174–2175
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1758 или 1377 или 605
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1759 или 1378 или 606

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7140 и 7141 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6382 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5392 и 5393 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2385.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1632 година се протега во 4268 и 4269, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4328 и 4329 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2175. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1041 и 1042 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди