< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1645 (MDCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1645 година од новата ера, 645. од вториот милениум, 45. од XVII век и шеста од 1640-тите.

1645 во разни календари
Грегоријански календар1645
MDCXLV
Ab urbe condita2398
Ерменски календар1094
ԹՎ ՌՂԴ
Асирски календар6395
Балиски календар1566–1567
Бенгалски календар1052
Берберски календар2595
Будистички календар2189
Бурмански календар1007
Византиски календар7153–7154
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4341 или 4281
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4342 или 4282
Коптски календар1361–1362
Етиопски календар1637–1638
Еврејски календар5405–5406
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1701–1702
 - Сачка ера1566–1567
 - Кали-југа4745–4746
Холоценски календар11645
Игбоански календар645–646
Ирански календар1023–1024
Исламски календар1054–1055
Јапонски календарШохо 2
(正保2年)
Јавански календар1566–1567
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3978
Мингуо-календар267 пред Р. Кина
民前267年
Нанакшахи177
Тајландски сончев календар2187–2188
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1771 или 1390 или 618
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1772 или 1391 или 619

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7153 и 7154 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6395 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5405 и 5406 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2398.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1645 година се протега во 4281 и 4282, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4341 и 4342 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2188. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1054 и 1055 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди