< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1698 (MDCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1698 година од новата ера, 698. од вториот милениум, 98. од XVII век и деветта од 1690-тите.

1698 во разни календари
Грегоријански календар1698
MDCXCVIII
Ab urbe condita2451
Ерменски календар1147
ԹՎ ՌՃԽԷ
Асирски календар6448
Балиски календар1619–1620
Бенгалски календар1105
Берберски календар2648
Будистички календар2242
Бурмански календар1060
Византиски календар7206–7207
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4394 или 4334
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4395 или 4335
Коптски календар1414–1415
Етиопски календар1690–1691
Еврејски календар5458–5459
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1754–1755
 - Сачка ера1619–1620
 - Кали-југа4798–4799
Холоценски календар11698
Игбоански календар698–699
Ирански календар1076–1077
Исламски календар1109–1110
Јапонски календарГенроку 11
(元禄11年)
Јавански календар1621–1622
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4031
Мингуо-календар214 пред Р. Кина
民前214年
Нанакшахи230
Тајландски сончев календар2240–2241
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1824 или 1443 или 671
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1825 или 1444 или 672

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7206 и 7207 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6448 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5458 и 5459 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2451.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1698 година се протега во 4334 и 4335, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4394 и 4395 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2241. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1109 и 1110 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди