< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1672 (MDCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1672 година од новата ера, 672. од вториот милениум, 72. од XVII век и трета од 1670-тите.

1672 во разни календари
Грегоријански календар1672
MDCLXXII
Ab urbe condita2425
Ерменски календар1121
ԹՎ ՌՃԻԱ
Асирски календар6422
Балиски календар1593–1594
Бенгалски календар1079
Берберски календар2622
Будистички календар2216
Бурмански календар1034
Византиски календар7180–7181
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4368 или 4308
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4369 или 4309
Коптски календар1388–1389
Етиопски календар1664–1665
Еврејски календар5432–5433
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1728–1729
 - Сачка ера1593–1594
 - Кали-југа4772–4773
Холоценски календар11672
Игбоански календар672–673
Ирански календар1050–1051
Исламски календар1082–1083
Јапонски календарКанбун 11
(寛文11年)
Јавански календар1594–1595
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4005
Мингуо-календар240 пред Р. Кина
民前240年
Нанакшахи204
Тајландски сончев календар2214–2215
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1798 или 1417 или 645
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1799 или 1418 или 646

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7180 и 7181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5432 и 5433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2425.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1672 година се протега во 4308 и 4309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4368 и 4369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2215. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1082 и 1083 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди