< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1636 (MDCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1636 година од новата ера, 636. од вториот милениум, 36. од XVII век и седма од 1630-тите.

1636 во разни календари
Грегоријански календар1636
MDCXXXVI
Ab urbe condita2389
Ерменски календар1085
ԹՎ ՌՁԵ
Асирски календар6386
Балиски календар1557–1558
Бенгалски календар1043
Берберски календар2586
Будистички календар2180
Бурмански календар998
Византиски календар7144–7145
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4332 или 4272
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4333 или 4273
Коптски календар1352–1353
Етиопски календар1628–1629
Еврејски календар5396–5397
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1692–1693
 - Сачка ера1557–1558
 - Кали-југа4736–4737
Холоценски календар11636
Игбоански календар636–637
Ирански календар1014–1015
Исламски календар1045–1046
Јапонски календарКанеј 13
(寛永13年)
Јавански календар1557–1558
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3969
Мингуо-календар276 пред Р. Кина
民前276年
Нанакшахи168
Тајландски сончев календар2178–2179
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1762 или 1381 или 609
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1763 или 1382 или 610

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7144 и 7145 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6386 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5396 и 5397 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2389.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1636 година се протега во 4272 и 4273, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4332 и 4333 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2179. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1045 и 1046 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 • 11 јануари - Додо Кнупхаусен, Шведски воен водач
 • 26 јануари - Џеан Хотман, Француски дипломат
 • 22 февруари - Санкториус, Физичар
 • 18 април - Џулиус Цезар, Англиски судија
 • 13 јуни - Џорџ Гордон, Шкотски политичар
 • 25 август - Бхаи Гурдас
 • 17 септември - Стефано Мадерно, вајар
 • 11 октомври - Џонан Албрехт Аделгриеф
 • 19 октомври - Марќин Казановски, - Полски воен водач
 • 9 декември - Фабијан Бирковски, Полски писател
 • 10 декември - Рандал Макдонел, Ирски водач

Надворешни врски

уреди