< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1628 (MDCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1628 година од новата ера, 628. од вториот милениум, 28. од XVII век и деветта од 1620-тите.

1628 во разни календари
Грегоријански календар1628
MDCXXVIII
Ab urbe condita2381
Ерменски календар1077
ԹՎ ՌՀԷ
Асирски календар6378
Балиски календар1549–1550
Бенгалски календар1035
Берберски календар2578
Будистички календар2172
Бурмански календар990
Византиски календар7136–7137
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4324 или 4264
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4325 или 4265
Коптски календар1344–1345
Етиопски календар1620–1621
Еврејски календар5388–5389
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1684–1685
 - Сачка ера1549–1550
 - Кали-југа4728–4729
Холоценски календар11628
Игбоански календар628–629
Ирански календар1006–1007
Исламски календар1037–1038
Јапонски календарКанеј 5
(寛永5年)
Јавански календар1549–1550
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3961
Мингуо-календар284 пред Р. Кина
民前284年
Нанакшахи160
Тајландски сончев календар2170–2171
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1754 или 1373 или 601
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1755 или 1374 или 602

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7136 и 7137 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6378 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5388 и 5389 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2381.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1628 година се протега во 4264 и 4265, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4324 и 4325 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2171. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1037 и 1038 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди