< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1670 (MDCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1670 година од новата ера, 670. од вториот милениум, 70. од XVII век и прва од 1670-тите.

1670 во разни календари
Грегоријански календар1670
MDCLXX
Ab urbe condita2423
Ерменски календар1119
ԹՎ ՌՃԺԹ
Асирски календар6420
Балиски календар1591–1592
Бенгалски календар1077
Берберски календар2620
Будистички календар2214
Бурмански календар1032
Византиски календар7178–7179
Кинески календар己酉(зем. петел)
4366 или 4306
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4367 или 4307
Коптски календар1386–1387
Етиопски календар1662–1663
Еврејски календар5430–5431
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1726–1727
 - Сачка ера1591–1592
 - Кали-југа4770–4771
Холоценски календар11670
Игбоански календар670–671
Ирански календар1048–1049
Исламски календар1080–1081
Јапонски календарКанбун 9
(寛文9年)
Јавански календар1592–1593
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4003
Мингуо-календар242 пред Р. Кина
民前242年
Нанакшахи202
Тајландски сончев календар2212–2213
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1796 или 1415 или 643
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1797 или 1416 или 644

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7178 и 7179 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6420 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5430 и 5431 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2423.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1670 година се протега во 4306 и 4307, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4366 и 4367 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2213. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1080 и 1081 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди