< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1638 (MDCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1638 година од новата ера, 638. од вториот милениум, 38. од XVII век и деветта од 1630-тите.

1638 во разни календари
Грегоријански календар1638
MDCXXXVIII
Ab urbe condita2391
Ерменски календар1087
ԹՎ ՌՁԷ
Асирски календар6388
Балиски календар1559–1560
Бенгалски календар1045
Берберски календар2588
Будистички календар2182
Бурмански календар1000
Византиски календар7146–7147
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4334 или 4274
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4335 или 4275
Коптски календар1354–1355
Етиопски календар1630–1631
Еврејски календар5398–5399
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1694–1695
 - Сачка ера1559–1560
 - Кали-југа4738–4739
Холоценски календар11638
Игбоански календар638–639
Ирански календар1016–1017
Исламски календар1047–1048
Јапонски календарКанеј 15
(寛永15年)
Јавански календар1559–1560
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3971
Мингуо-календар274 пред Р. Кина
民前274年
Нанакшахи170
Тајландски сончев календар2180–2181
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1764 или 1383 или 611
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1765 или 1384 или 612

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7146 и 7147 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6388 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5398 и 5399 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2391.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1638 година се протега во 4274 и 4275, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4334 и 4335 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2181. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1047 и 1048 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди