< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1600 (MDC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1600 година од новата ера, 600. од вториот милениум, последна од XVI век и прва од 1600-тите.

1600 во разни календари
Грегоријански календар1600
MDC
Ab urbe condita2353
Ерменски календар1049
ԹՎ ՌԽԹ
Асирски календар6350
Балиски календар1521–1522
Бенгалски календар1007
Берберски календар2550
Будистички календар2144
Бурмански календар962
Византиски календар7108–7109
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4296 или 4236
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4297 или 4237
Коптски календар1316–1317
Етиопски календар1592–1593
Еврејски календар5360–5361
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1656–1657
 - Сачка ера1521–1522
 - Кали-југа4700–4701
Холоценски календар11600
Игбоански календар600–601
Ирански календар978–979
Исламски календар1008–1009
Јапонски календарКејчо 5
(慶長5年)
Јавански календар1520–1521
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3933
Мингуо-календар312 пред Р. Кина
民前312年
Нанакшахи132
Тајландски сончев календар2142–2143
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1726 или 1345 или 573
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1727 или 1346 или 574

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7108 и 7109 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6350 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5360 и 5361 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2353.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1600 година се протега во 4236 и 4237, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4296 и 4297 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2143. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1008 и 1009 исламска година.

Настани

уреди
  • Создаден е уставот на Сан Марино, којшто се смета за најстар устав на светот.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди