< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1640 (MDCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1640 година од новата ера, 640. од вториот милениум, 40. од XVII век и прва од 1640-тите.

1640 во разни календари
Грегоријански календар1640
MDCXL
Ab urbe condita2393
Ерменски календар1089
ԹՎ ՌՁԹ
Асирски календар6390
Балиски календар1561–1562
Бенгалски календар1047
Берберски календар2590
Будистички календар2184
Бурмански календар1002
Византиски календар7148–7149
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4336 или 4276
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4337 или 4277
Коптски календар1356–1357
Етиопски календар1632–1633
Еврејски календар5400–5401
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1696–1697
 - Сачка ера1561–1562
 - Кали-југа4740–4741
Холоценски календар11640
Игбоански календар640–641
Ирански календар1018–1019
Исламски календар1049–1050
Јапонски календарКанеј 17
(寛永17年)
Јавански календар1561–1562
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3973
Мингуо-календар272 пред Р. Кина
民前272年
Нанакшахи172
Тајландски сончев календар2182–2183
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1766 или 1385 или 613
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1767 или 1386 или 614

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7148 и 7149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5400 и 5401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2393.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1640 година се протега во 4276 и 4277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4336 и 4337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2183. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1049 и 1050 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди