< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1629 (MDCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1629 година од новата ера, 629. од вториот милениум, 29. од XVII век и последна од 1620-тите.

1629 во разни календари
Грегоријански календар1629
MDCXXIX
Ab urbe condita2382
Ерменски календар1078
ԹՎ ՌՀԸ
Асирски календар6379
Балиски календар1550–1551
Бенгалски календар1036
Берберски календар2579
Будистички календар2173
Бурмански календар991
Византиски календар7137–7138
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4325 или 4265
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4326 или 4266
Коптски календар1345–1346
Етиопски календар1621–1622
Еврејски календар5389–5390
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1685–1686
 - Сачка ера1550–1551
 - Кали-југа4729–4730
Холоценски календар11629
Игбоански календар629–630
Ирански календар1007–1008
Исламски календар1038–1039
Јапонски календарКанеј 6
(寛永6年)
Јавански календар1550–1551
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3962
Мингуо-календар283 пред Р. Кина
民前283年
Нанакшахи161
Тајландски сончев календар2171–2172
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1755 или 1374 или 602
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1756 или 1375 или 603

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7137 и 7138 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6379 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5389 и 5390 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2382.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1629 година се протега во 4265 и 4266, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4325 и 4326 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2172. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1038 и 1039 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди