< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1688 (MDCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1688 година од новата ера, 688. од вториот милениум, 88. од XVII век и деветта од 1680-тите.

1688 во разни календари
Грегоријански календар1688
MDCLXXXVIII
Ab urbe condita2441
Ерменски календар1137
ԹՎ ՌՃԼԷ
Асирски календар6438
Балиски календар1609–1610
Бенгалски календар1095
Берберски календар2638
Будистички календар2232
Бурмански календар1050
Византиски календар7196–7197
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4384 или 4324
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4385 или 4325
Коптски календар1404–1405
Етиопски календар1680–1681
Еврејски календар5448–5449
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1744–1745
 - Сачка ера1609–1610
 - Кали-југа4788–4789
Холоценски календар11688
Игбоански календар688–689
Ирански календар1066–1067
Исламски календар1099–1100
Јапонски календарЏокјо 5 / Генроку 1
(元禄元年)
Јавански календар1611–1612
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4021
Мингуо-календар224 пред Р. Кина
民前224年
Нанакшахи220
Тајландски сончев календар2230–2231
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1814 или 1433 или 661
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1815 или 1434 или 662

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7196 и 7197 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6438 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5448 и 5449 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2441.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1688 година се протега во 4324 и 4325, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4384 и 4385 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2231. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1099 и 1100 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди