< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1695 (MDCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1695 година од новата ера, 695. од вториот милениум, 95. од XVII век и шеста од 1690-тите.

1695 во разни календари
Грегоријански календар1695
MDCXCV
Ab urbe condita2448
Ерменски календар1144
ԹՎ ՌՃԽԴ
Асирски календар6445
Балиски календар1616–1617
Бенгалски календар1102
Берберски календар2645
Будистички календар2239
Бурмански календар1057
Византиски календар7203–7204
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4391 или 4331
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4392 или 4332
Коптски календар1411–1412
Етиопски календар1687–1688
Еврејски календар5455–5456
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1751–1752
 - Сачка ера1616–1617
 - Кали-југа4795–4796
Холоценски календар11695
Игбоански календар695–696
Ирански календар1073–1074
Исламски календар1106–1107
Јапонски календарГенроку 8
(元禄8年)
Јавански календар1618–1619
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4028
Мингуо-календар217 пред Р. Кина
民前217年
Нанакшахи227
Тајландски сончев календар2237–2238
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1821 или 1440 или 668
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1822 или 1441 или 669

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7203 и 7204 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6445 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5455 и 5456 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2448.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1695 година се протега во 4331 и 4332, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4391 и 4392 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2238. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1106 и 1107 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди