< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1620 (MDCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1620 година од новата ера, 620. од вториот милениум, 20. од XVII век и прва од 1620-тите.

1620 во разни календари
Грегоријански календар1620
MDCXX
Ab urbe condita2373
Ерменски календар1069
ԹՎ ՌԿԹ
Асирски календар6370
Балиски календар1541–1542
Бенгалски календар1027
Берберски календар2570
Будистички календар2164
Бурмански календар982
Византиски календар7128–7129
Кинески календар己未(зем. коза)
4316 или 4256
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4317 или 4257
Коптски календар1336–1337
Етиопски календар1612–1613
Еврејски календар5380–5381
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1676–1677
 - Сачка ера1541–1542
 - Кали-југа4720–4721
Холоценски календар11620
Игбоански календар620–621
Ирански календар998–999
Исламски календар1029–1030
Јапонски календарГена 6
(元和6年)
Јавански календар1540–1542
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3953
Мингуо-календар292 пред Р. Кина
民前292年
Нанакшахи152
Тајландски сончев календар2162–2163
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1746 или 1365 или 593
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1747 или 1366 или 594

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7128 и 7129 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6370 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5380 и 5381 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2373.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1620 година се протега во 4256 и 4257, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4316 и 4317 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2163. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1029 и 1030 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди