< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1652 (MDCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1652 година од новата ера, 652. од вториот милениум, 52. од XVII век и трета од 1650-тите.

1652 во разни календари
Грегоријански календар1652
MDCLII
Ab urbe condita2405
Ерменски календар1101
ԹՎ ՌՃԱ
Асирски календар6402
Балиски календар1573–1574
Бенгалски календар1059
Берберски календар2602
Будистички календар2196
Бурмански календар1014
Византиски календар7160–7161
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4348 или 4288
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4349 или 4289
Коптски календар1368–1369
Етиопски календар1644–1645
Еврејски календар5412–5413
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1708–1709
 - Сачка ера1573–1574
 - Кали-југа4752–4753
Холоценски календар11652
Игбоански календар652–653
Ирански календар1030–1031
Исламски календар1062–1063
Јапонски календарКејан 5 / Џоо 1
(承応元年)
Јавански календар1573–1574
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3985
Мингуо-календар260 пред Р. Кина
民前260年
Нанакшахи184
Тајландски сончев календар2194–2195
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1778 или 1397 или 625
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1779 или 1398 или 626

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7160 и 7161 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6402 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5412 и 5413 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2405.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1652 година се протега во 4288 и 4289, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4348 и 4349 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2195. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1062 и 1063 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди