< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1637 (MDCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1637. година од новата ера, 637. од вториот милениум, 37. од 17 век и осма од 1630-тите.

1637 г.  во други календари
Грегоријански календар 1637
MDCXXXVII
Ab urbe condita 2390
Асирски календар 6387
Бахајски календар -207–-206
Бенгалски календар 1044
Берберски календар 2587
Будистички календар 2181
Бурмански календар 999
Византиски календар 7145–7146
Еврејски календар 5397–5398
Ерменски календар 1086
ԹՎ ՌՁԶ
Етиопски календар 1629-1630
Игбоански календар 637–638
Ирански календар 1015–1016
Исламски календар 1046–1047
Јапонски календар Канеи 14
(14年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙子年月日
(4273/4333)
— до —
丁丑年月日
(4274/4334)
Коптски календар 1353–1354
Корејски календар 3970
Календар Мингуо 275 пред РК
民前275年
Селевкидски календар 1948–1949
Тајландски сончев календар 2180
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1693–1694
 - Шака самват 1559–1560
 - Кали југа 4738–4739
Холоценски календар 11637
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7145 и 7146 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6387 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5397 и 5398 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2390.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1637. година се протега во 4273 и 4274, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4333 и 4334 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2180. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1046 и 1047 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди