Мери II (англиски: Mary II; 30 април 1662 во Лондон - 28 декември 1694 Лондон) — кралица на Англија од 1689 до 1694 година.

Марија II
Кралица на Англија, Шкотска и Ирска
На престол13 февруари 1689 – 28 декември 1694
Крунисување11 април 1689
ПретходникЈаков II
НаследникВилијам III
СокралицаВилијам III и II
Почивалиште
брачен другарВилијам III и II
ДинастијаДинастија Стјуард
ТаткоЈаков II
МајкаЛејди Ана Хид

Животопис

уреди

Таа била ќерка на кралот Јаков II, католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилем Орански. Тие живееле во Холандија сè додека англиските благородници спротивставени на прокатоличката политика на Јаков не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот престол. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Јаков избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на Англија (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.