< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1616 (MDCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1616 година од новата ера, 616. од вториот милениум, 16. од XVII век и седма од 1610-тите.

1616 во разни календари
Грегоријански календар1616
MDCXVI
Ab urbe condita2369
Ерменски календар1065
ԹՎ ՌԿԵ
Асирски календар6366
Балиски календар1537–1538
Бенгалски календар1023
Берберски календар2566
Будистички календар2160
Бурмански календар978
Византиски календар7124–7125
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4312 или 4252
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4313 или 4253
Коптски календар1332–1333
Етиопски календар1608–1609
Еврејски календар5376–5377
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1672–1673
 - Сачка ера1537–1538
 - Кали-југа4716–4717
Холоценски календар11616
Игбоански календар616–617
Ирански календар994–995
Исламски календар1024–1025
Јапонски календарГена 2
(元和2年)
Јавански календар1536–1537
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3949
Мингуо-календар296 пред Р. Кина
民前296年
Нанакшахи148
Тајландски сончев календар2158–2159
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1742 или 1361 или 589
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1743 или 1362 или 590

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7124 и 7125 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6366 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5376 и 5377 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2369.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1616 година се протега во 4252 и 4253, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4312 и 4313 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2159. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1024 и 1025 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди