< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1649 (MDCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1649 година од новата ера, 649. од вториот милениум, 49. од XVII век и последна од 1640-тите.

1649 во разни календари
Грегоријански календар1649
MDCXLIX
Ab urbe condita2402
Ерменски календар1098
ԹՎ ՌՂԸ
Асирски календар6399
Балиски календар1570–1571
Бенгалски календар1056
Берберски календар2599
Будистички календар2193
Бурмански календар1011
Византиски календар7157–7158
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4345 или 4285
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4346 или 4286
Коптски календар1365–1366
Етиопски календар1641–1642
Еврејски календар5409–5410
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1705–1706
 - Сачка ера1570–1571
 - Кали-југа4749–4750
Холоценски календар11649
Игбоански календар649–650
Ирански календар1027–1028
Исламски календар1058–1059
Јапонски календарКејан 2
(慶安2年)
Јавански календар1570–1571
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3982
Мингуо-календар263 пред Р. Кина
民前263年
Нанакшахи181
Тајландски сончев календар2191–2192
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1775 или 1394 или 622
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1776 или 1395 или 623

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7157 и 7158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5409 и 5410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2402.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1649 година се протега во 4285 и 4286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4345 и 4346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2192. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1058 и 1059 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди