Вишеград — град што се наоѓа во котлина долж течението на реката Дрина, во источниот дел на Република Српска (БиХ). Во градот се наоѓа мостот опишан во Андриќевата книга „Мостот на Дрина“, кај месното население познат едноставно како „на Дрини ћуприја“.

Вишеград
Višegrad
Грб
Општински грб
Општина во Босна и Херцеговина
Местоположба на местото во рамките на Босна и Херцеговина
Местоположба на местото во рамките на Босна и Херцеговина
Општи податоци
Ентитет Република Српска
Површина 448 км2
Население (попис 2004) 17 200
Густина на население 39,4 жит/км2
Координати 43°47′С, 17°37′И
Повикувачки број +387 58
Градоначалник Миладин Миличевиќ (СДС)
Портал http://www.opstinavisegrad.org
Мостот на Дрина во Вишеград

Партнерски градови

уреди
  1. „U petak bratimljenje sa makedonskom opštinom Dojran“. Opština Višegrad. Посетено на 2022-03-28.
  2. blportal (2022-03-26). „Potpisan Sporazum o bratimljenju Višegrada i Dojrana“. BL Portal (босански). Посетено на 2022-03-28.