< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1700 (MDCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1700 година од новата ера, 700. од вториот милениум, последна од XVII век и прва од 1700-тите.

1700 во разни календари
Грегоријански календар1700
MDCC
Ab urbe condita2453
Ерменски календар1149
ԹՎ ՌՃԽԹ
Асирски календар6450
Балиски календар1621–1622
Бенгалски календар1107
Берберски календар2650
Будистички календар2244
Бурмански календар1062
Византиски календар7208–7209
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4396 или 4336
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4397 или 4337
Коптски календар1416–1417
Етиопски календар1692–1693
Еврејски календар5460–5461
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1756–1757
 - Сачка ера1621–1622
 - Кали-југа4800–4801
Холоценски календар11700
Игбоански календар700–701
Ирански календар1078–1079
Исламски календар1111–1112
Јапонски календарГенроку 13
(元禄13年)
Јавански календар1623–1624
Јулијански календаргрегоријанската без 10 или 11 дена
Корејски календар4033
Мингуо-календар212 пред Р. Кина
民前212年
Нанакшахи232
Тајландски сончев календар2242–2243
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1826 или 1445 или 673
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1827 или 1446 или 674

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7208 и 7209 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6450 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5460 и 5461 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2453.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1700 година се протега во 4336 и 4337, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4396 и 4397 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2243. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1111 и 1112 исламска година.

Настани

уреди

Непознат датум

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди