< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1642 (MDCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1642 година од новата ера, 642. од вториот милениум, 42. од XVII век и трета од 1640-тите.

1642 во разни календари
Грегоријански календар1642
MDCXLII
Ab urbe condita2395
Ерменски календар1091
ԹՎ ՌՂԱ
Асирски календар6392
Балиски календар1563–1564
Бенгалски календар1049
Берберски календар2592
Будистички календар2186
Бурмански календар1004
Византиски календар7150–7151
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4338 или 4278
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4339 или 4279
Коптски календар1358–1359
Етиопски календар1634–1635
Еврејски календар5402–5403
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1698–1699
 - Сачка ера1563–1564
 - Кали-југа4742–4743
Холоценски календар11642
Игбоански календар642–643
Ирански календар1020–1021
Исламски календар1051–1052
Јапонски календарКанеј 19
(寛永19年)
Јавански календар1563–1564
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3975
Мингуо-календар270 пред Р. Кина
民前270年
Нанакшахи174
Тајландски сончев календар2184–2185
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1768 или 1387 или 615
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1769 или 1388 или 616

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7150 и 7151 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6392 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5402 и 5403 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2395.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1642 година се протега во 4278 и 4279, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4338 и 4339 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2185. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1051 и 1052 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди