< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1693 (MDCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1693 година од новата ера, 693. од вториот милениум, 93. од XVII век и четвртта од 1690-тите.

1693 во разни календари
Грегоријански календар1693
MDCXCIII
Ab urbe condita2446
Ерменски календар1142
ԹՎ ՌՃԽԲ
Асирски календар6443
Балиски календар1614–1615
Бенгалски календар1100
Берберски календар2643
Будистички календар2237
Бурмански календар1055
Византиски календар7201–7202
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4389 или 4329
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4390 или 4330
Коптски календар1409–1410
Етиопски календар1685–1686
Еврејски календар5453–5454
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1749–1750
 - Сачка ера1614–1615
 - Кали-југа4793–4794
Холоценски календар11693
Игбоански календар693–694
Ирански календар1071–1072
Исламски календар1104–1105
Јапонски календарГенроку 6
(元禄6年)
Јавански календар1616–1617
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4026
Мингуо-календар219 пред Р. Кина
民前219年
Нанакшахи225
Тајландски сончев календар2235–2236
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1819 или 1438 или 666
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1820 или 1439 или 667

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7201 и 7202 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6443 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5453 и 5454 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2446.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1693 година се протега во 4329 и 4330, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4389 и 4390 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2236. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1104 и 1105 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди