< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1671 (MDCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1671 година од новата ера, 671. од вториот милениум, 71. од XVII век и втора од 1670-тите.

1671 во разни календари
Грегоријански календар1671
MDCLXXI
Ab urbe condita2424
Ерменски календар1120
ԹՎ ՌՃԻ
Асирски календар6421
Балиски календар1592–1593
Бенгалски календар1078
Берберски календар2621
Будистички календар2215
Бурмански календар1033
Византиски календар7179–7180
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4367 или 4307
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4368 или 4308
Коптски календар1387–1388
Етиопски календар1663–1664
Еврејски календар5431–5432
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1727–1728
 - Сачка ера1592–1593
 - Кали-југа4771–4772
Холоценски календар11671
Игбоански календар671–672
Ирански календар1049–1050
Исламски календар1081–1082
Јапонски календарКанбун 10
(寛文10年)
Јавански календар1593–1594
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4004
Мингуо-календар241 пред Р. Кина
民前241年
Нанакшахи203
Тајландски сончев календар2213–2214
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1797 или 1416 или 644
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1798 или 1417 или 645

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7179 и 7180 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6421 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5431 и 5432 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2424.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1671 година се протега во 4307 и 4308, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4367 и 4368 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2214. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1081 и 1082 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди