< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1602 (MDCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1602 година од новата ера, 602. од вториот милениум, 2. од XVII век и трета од 1600-тите.

1602 во разни календари
Грегоријански календар1602
MDCII
Ab urbe condita2355
Ерменски календар1051
ԹՎ ՌԾԱ
Асирски календар6352
Балиски календар1523–1524
Бенгалски календар1009
Берберски календар2552
Будистички календар2146
Бурмански календар964
Византиски календар7110–7111
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4298 или 4238
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4299 или 4239
Коптски календар1318–1319
Етиопски календар1594–1595
Еврејски календар5362–5363
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1658–1659
 - Сачка ера1523–1524
 - Кали-југа4702–4703
Холоценски календар11602
Игбоански календар602–603
Ирански календар980–981
Исламски календар1010–1011
Јапонски календарКејчо 7
(慶長7年)
Јавански календар1522–1523
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3935
Мингуо-календар310 пред Р. Кина
民前310年
Нанакшахи134
Тајландски сончев календар2144–2145
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1728 или 1347 или 575
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1729 или 1348 или 576

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7110 и 7111 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6352 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5362 и 5363 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2355.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1602 година се протега во 4238 и 4239, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4298 и 4299 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2145. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1010 и 1011 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди